Romeo: marad az etnikai filter
Egyre nagyobb hangot kap a közösségi médiafelületeken a diszkrimináció, illetve a közösségi médiafelületeken tapasztalható diszkrimináció.
Az egyik népszerű randiapp, a Grindr nem is olyan régen bejelentette, hogy kivezetik az etnikai szűrőt a szoftverükből. Igaz, nem sikerült időre elvégezniük és kaptak is érte hideget-meleget.
Akkor az európai konkurencia, a Planet Romeo nem szólalt meg az ügyben.
A Romeo most anti-diszkriminációs nyilatkoztatot adott közzé.
2002-es indulásával a Planet Romeo, leánykori nevén Gay Romeo egy igazi matuzsálem a társalkodóappok világában. Nem is appként indult, hanem egy randiwebsite-ként, ahol offline üzenetet lehetett (kb. egy emailt) írni egymásnak, illetve a kor színvonalához képest meglehetősen összetett szempontok alapján lehetett partnereket keresni.
Tehát, ha például egy 25-35 közötti, fekete hajú, inkább passzív, 170 és 190 centi közötti úriember volt a vágyunk, aki odavan a videójátékokért és a mexikói konyháért, akkor könnyen megtalálhattuk a szűrők segítségével — már, ha ezeket az adatokat mind meg is adta magáról az illető.
A rengeteg filter közül az egyik a már említett etnikai szűrő. A most kiadott nyilatkozatukban a Planet Romeo a funkció szerepét igyekszik tisztázni.
„Mi a ROMEO-nál úgy hisszük, a pozitív tapasztalat a legjobb mód az előítéletek és a diszkrimináció eliminálására hosszútávon.” - olvasható a nyilatkozatban.
A nyilatkozat is megemlíti, hogy a filter távolról nagyon rossznak tűnhet, de a többség arra használja a szűrőt, hogy a sajátjától eltérő hátterű emberekre leljen. Erre a saját kutatás alapján következtettek.
Érdekes adatokat is kiolvashatunk a közzétett nyilatkozatból.
- több, mint kétmillió tagból 1,2 millió önként feltünteti profilján az etnikumát,
- a tagok egyharmada fér hozzá a filterekhez a weboldalon vagy az alkalmazáson keresztül, prémium előfizetéssel, közülük 5%-uk (34 480 tag) használja a filtert.
- az előzőekben említettek 5%-a (1577 tag) használja a filtert úgy, hogy az összes közül csupán egy etnikumot zár ki.
- 65% (22 723 tag) úgy használja a szűrőt, hogy a sajátjától eltérő etnikumot keres vele.
A profilszövegeket is "átvilágították"
Kétmillió tag közül 1485 profilján találtak olyan kiírást, amely diszkriminatív volt. Ezek közül 200-at néztek át véletlenszerűen a moderátorok.
70 kérdéses volt, például „X-ek / Y-ok ne”. A betűk helyére nyilván etnikum helyettesítendő be.
89 testszégyenítő volt (body smaging)
23 falspozitív volt, amely leginkább abból adódott, ha valakinek ehhez hasonló szöveg volt a profilján „Ne írj, ha X-ek / Y-ok ne szerepel a profilodon”.
5 szabályellenes volt
8 nem volt egyértelműen kategorizálható
Ez persze mind szép és jó, de abban egészen biztosak lehetünk, hogy a magyar nyelvű profilokat nem tudják értelmes módon feldolgozni, tehát csak találgathatunk, hogy a magyarországi minta összhangban van-e ezzel a képpel.
Legutóbbi emlékeim szerint rengeteg cigányozás és zsidózás volt a platformon, egyáltalán nem burkolt formában.
Igaz, egyáltalán nem reprezentatív kutatás volt a sajátom, ráadásul nem is túl friss, pár éves. Akkor egyébként nekem úgy tűnt, hogy a magyar profilok inkább bőrszín alapján fetisizálnak, explicit rasszizmust megfogalmazva a romák ellen láttam. Mindemellett őket is fetisizálták sokan.
A Romeo eddig is borzasztóan keveset tett a diszkrimináció ellen, elég csak körbenézni a csoportok leírásainál. A sértő tartalmakat pedig egy huszonhat aloldal mögé eldugott webformon kell bejelenteni, szabadszavas leírással.
Legalább egy kis remény van, mivel ez utóbbi ellen hamarosan új funkciót vezetnek be, amivel azonnal jelenthető a support csapatnak, ha sértő tartalommal találkozunk.
EGY MÁSIK PROBLÉMA
Amiről senki sem akar beszélni, az egy sokkal összetettebb probléma. A saját adataink védelme. Egyre többen osztanak meg magukról borzasztóan intim részleteket. Szexuális szokások, fétisek, HIV-státusz, védekezési szokások.
A PrEP óta tulajdonképpen teljesen feleslegessé vált számontartani mások HIV-státuszát.
A PrEP egy a HIV-fertőzés kialakulását megakadályozó gyógyszeres kezelés. Segítségével a HIV-negatív személyek HIV-negatívok maradnak akkor is, ha kezeletlen HIV-pozitívval közösültek.
Már csak azért is, mert mindenki kizárólag magáért felel. Aki óvszer nélkül akar szerelmeskedni, az szedjen PrEP-et, legyen tisztában a kockázatokkal és aztán mit érdekli őt, hogy a másiknak mi a HIV-státusza…
Ha meg szeroszortírozunk, akkor minek a drága PrEP?
Sok HIV-pozitív a megszégyenítéstől tartva egyszerűen beírja, hogy PrEP-et szednek, ezzel pedig óriási zavart okoznak, hiszen a mai napig rengetegen azt hiszik, hogy PrEP-et a már HIV-pozitívok használnak… holott ők teljesen más kezelést kapnak.
A kezelt HIV-pozitívok egyébként nem tudnak megfertőzni másokat. Ez az U=U, azaz Undetectable=Untransmittable, amit magyarul leginkább úgy lehet lefordítani, hogy N=N, Nem kimutatható=Nem fertőz.
Az egészet el lehetett volna intézni egy háromállású szűrővel: szexel-e óvszerrel? Igen / nem / nem válaszol.
De a HIV-státusz mellett rengetegen a drogfogyasztási szokásaikat (chemsex / party and play) is feltüntetik, ami már csak azért is aggályos, mert Magyarországon nem csak a terjesztést, de a fogyasztást is büntetik.
A cikk folytatása itt olvasható.