Ugrás a tartalomra
x

A Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ+ Pszichológiai Szekció állásfoglalása a szexuális és nemi kisebbségeket stigmatizáló törvénykezésről

Az utóbbi évtized során számos országban, így az Egyesült Államokban és Magyarországon is jelentős visszalépéseket látunk a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és más szexuális és nemi kisebbségekhez tartozó (LMBTQ+) emberek jogait illetően. Ebbe a trendbe illeszkedik a gyermekek védelmére hivatkozó, de valójában a szexuális és nemi kisebbségek kirekesztését és elnémítását célzó, populista törvénykezés, amely Magyarországon is korlátozza a szexuális nevelésben az LMBTQ+ tartalmak és nézőpontok megjelenítését, illetve legújabban a gyülekezési jogot.

A szexuális nevelés és a gyülekezési jog gyermekvédelmi okokra hivatkozó korlátozása tudománytalan. Ez a kormányzati kommunikáció által közvetített érvelés mindössze homofób és transzfób előítéletekre, így például a homoszexualitás és a pedofília összemosására épül.. A kormány és egyes szakemberek állításával szemben nincsenek tudományos bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a „homoszexualitás megjelenítése” azaz az LMBTQ+ ismeretek bemutatása vagy a Pride-on való részvétel bármilyen életkorban ártalmas lehet a gyerekeknek.

A tudományos konszenzus szerint bármely szexuális orientáció vagy nemi identitás nem betegség, melyeket meg kell/lehet előzni. A gyerekek szexuális orientációját vagy nemi identitását nem befolyásolja, ha LMBTQ+ emberekkel találkoznak. Szintén nincs egyetlen tudományos kutatás sem, amely azt igazolná, hogy a békés, vidám, színes felvonulások látványa, még ha tömeges és hangos is, káros lenne a gyermekek egészséges lelki fejlődésére.

Ezzel szemben számos kutatás támasztja alá, hogy milyen káros hatással van az LMBTQ+ fiatalok testi és lelki egészségére, ha nem férnek hozzá az átfogó szexuális neveléshez, a nemiséggel és szexualitással kapcsolatos, életkoruknak megfelelő ismeretekhez, támogatáshoz, egészségügyi ellátáshoz. Ezekről a kutatásokról az állásfoglalásunkhoz mellékelt szakirodalmi hivatkozásokban található részletes információ.

Az átfogó szexuális nevelés támogatja az LMBTQ+ fiatalok szexuális egészségét, szexuális énhatékonyságát és csökkenti a nem beleegyezésen alapuló szex valószínűségét, ezért az ilyen nevelési programok korlátozása vagy tiltása aktívan hozzájárulhat a szexuális bántalmazás (beleértve a párkapcsolati erőszakot) és a kockázatos szexuális viselkedés valószínűségének növekedéséhez. A negatív szexuális egészségi kimenetek pedig szorosan összefüggenek a mentális egészség romlásával – csökkent önértékelés mellett magasabb a depresszió, szerhasználat, kriminális viselkedések valószínűsége. Az LMBTQ+ embereket stigmatizáló törvénykezés közvetlen hatását ugyan kevés kutatás célozza, de ezekből azt láthatjuk, hogy ahol a szexuális nevelés nem tartalmaz LMBTQ+ identitásokkal kapcsolatos ismereteket, ott magasabb a kortársbántalmazás, az erőszak, valamint az öngyilkossági gondolatok és kísérletek aránya – nem csupán az LMBTQ+ fiatalok körében, de nem kisebbségekhez tartozó társaik körében is.

Az átfogó szexuális nevelés ellehetetlenítése után a kormány következő diszkriminatív lépése a Pride betiltása, amely felvonulás az LMBTQ+ közösség jogairól és láthatóságáról szól. A Pride elnémítása a létezés jogát kérdőjelezi meg, így taszítja vissza a nemi és szexuális kisebbségbe tartozó embereket a rejtőzködésbe, tovább növelve az érintett személyek mentálhigiénés sérülékenységének kockázatát. Ebben a csoportban számos 18 év alatti fiatal is van, akiknek a jogait az állam demagóg, tudománytalan előítéletekre hivatkozva korlátozza. A kirekesztő és stigmatizáló törvénykezés legnagyobb vesztesei az LMBTQ+ fiatalok, akiket a gyermekvédelemre hivatkozva elszigetelnek és megfosztanak egészséghez és méltósághoz való jogaiktól. Nem csak a tudományos szakirodalomban olvassuk, de segítő munkánkban mi magunk is tapasztaljuk, hogy ezek az intézkedések hozzájárulnak az LMBTQ+ közösséget, közülük is különösen a fiatalokat sújtó mentálhigiénés krízishez, beleértve az öngyilkossági gondolatok és kísérletek növekvő előfordulását.

Ez az állásfoglalás kizárólag az LMBTQ+ Pszichológiai Szekció szakmai állásfoglalása, nem a Magyar Pszichológiai Társaság hivatalos szakmai közleménye.

A tájékozódást segítő irodalmak:

www.affirmativpszichologia.hu

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux