Ugrás a tartalomra
x

A Pride-ot tiltó törvény ellentmondásaival szembesítette Navracsicsot annak szervezője

Miniszter úr, ha holnap hajnalban a rendőrség elvisz engem az otthonunkból a gyülekezési törvény megsértésére hivatkozva, mit mondjon majd a párom a három, közösen nevelt kiskorú gyermekünknek? – ezt a kérdést szegezte Navracsics Tibor miniszternek a Budapest Pride elnöke hétfőn.

A kérdés a francia nemzeti ünnep alkalmából szervezett fogadáson hangzott el július 14-én, a nagyköveti rezidencia kertjében. Az eseményen egyébként magyarul is végig mondta ünnepi beszédét Jonathan Lacôte nagykövet. A magyar kormányt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter képviselte az eseményen, és ő is mondott egy rövid beszédet franciául és magyarul.

A hivatalos rész után egy leszbikus házaspár lépett oda a miniszterhez, és megkérdezték tőle, miért szavazta meg a Pride-ot betiltó törvényt. Egy meglehetősen feszült hangulatú beszélgetés kezdődött, a politikus láthatóan kényelmetlenül érezte magát, és a szorult helyzetből végül a munkatársai segítették ki, odébb tessékelve a kérdezőket.

Radványi Viktória utána lapunknak elmondta: kamaszkora óta a Fidesz van hatalmon Magyarországon, és neki eddig soha nem volt alkalma személyesen találkozni egy miniszterrel. Bejegyzett élettársi kapcsolatban él a párjával, három gyereket nevelnek, de pont a gyermekek érdekeire hivatkozva lehetetlenítette volna el a kormány, hogy a melegjogok érdekében utcára vonulhassanak. Ezért akarta megkérdezni a politikustól, miért szavazta meg a törvényt.

Navracsics egyébként részben megkerülte a választ, azt hangoztatva, hogy a gyülekezési jog valamilyen korlátozása több országban is gyakorlat, Franciaország például még abban is beleszól, az emberek mit nem viselhetnek az utcán (2010-óta a francia törvényhozás betiltotta a burka és a nikáb nyilvános viselését – a szerk.). Azzal is érvelt, hogy Magyarországon sem vonulhatnak a Vér és Becsület szervezet tagjai. A Pride szervezője ekkor visszakérdezett, hogy szerinte a melegfelvonulás hasonlít-e a neonáci tüntetésekre. A politikus ekkor visszakozott, azt mondva, csak egy példát hozott arra, hogy lehet korlátozni a gyülekezési jogot. Utána Viktória azt is kifejtette a politikusnak, hogy a neonáci tüntetéseket az önkényuralmi jelképek használata miatt tiltják be, és rákérdezett, szerinte a szivárványos zászló olyan-e mint egy önkényuralmi jelkép, de erre is azt válaszolta Navracsis, hogy nem. Az aktivista azt is kiemelte, hogy június 28-án a rendőrség betiltott minden emberi jogi tüntetést, azokat is, amik egyértelműen nem kötődtek a Pride-hoz, miközben tudomásul vett hat szélsőjobbos demonstrációról. Megkérdezte, hogy szerinte ez rendben van-e, erre Navracsics nem válaszolt.

Arra a kérdésre, hogy mit mondjon a gyerekeinek, ha hajnalban bekopog hozzájuk a rendőrség, a miniszter azt válaszolta, ez nem fordulhat elő, mert szabálysértésért nem tartóztatnak le senkit. A melegjogi aktivista ekkor figyelmeztette a minisztert, hogy nem ismeri az általa is megszavazott törvényt: a betiltott Pride-on való részvétel valóban csak szabálysértés, de a tiltott gyűlés szervezése, valamint az azon történő részvételre való felhívás már bűncselekmény, és ennek alapján a szervezők akár egy évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnak.

Radványi Viktória a végén azt is megkérdezte tőle, hogy ha jogszerűen szeretne kiállni a melegjogok mellett, akkor ő, mint miniszter, mit javasol, hogyan tegye ezt. Erre azt a választ kapta, hogy „de hát élhet bejegyzett élettársi kapcsolatban”, majd azt javasolta, hogy ne a francia ünnepen vitatkozzanak erről a témáról. Radványi erre azt javasolta, bármikor szívesen leül nem csak vitatkozni, de beszélgetni is a politikussal, mire azt kapta válaszul, hogy ő viszont nem, és a miniszter nem fogadta el a feléje nyújtott névjegykártyát sem. A vitának egyébként végig fültanúja volt a magyarul is értő és beszélő francia nagykövet is.

www.hang.hu

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux