Kövér Lászlót kéri az EU emberi jogi biztosa, hogy módosítsák a Pride betiltására vonatkozó törvényt
Michael O’Flaherty az Országgyűlés elnökének írt levelében kitér a gyerekek és az LMBTQ emberek jogaira, illetve az arcfelismerő szoftverek használatára.
Levelet írt Kövér Lászlónak, az országgyűlés elnökének Michael O' Flaherty, az Európai Bizottság emberi jogi biztosa. O' Flaherty azt írta, hogy munkájának fontos része, hogy párbeszédet folytasson a tagállamok kormányaival és parlamentjeivel, és hogy segítséget nyújtson nekik a jogszabályaikban tapasztalható esetleges hiányosságok orvoslásában. A kitér a gyülekezési jogról szóló törvény 2025. máricius 18-i módosítására, mellyel a magyar kormány megpróbálja ellehetetleníteni a Budapest Pride néven ismert melegfelvonulást. O' Flaherty szerint a gyakorlat aggályos, ugyanis összeegyeztethetetlen a nemzetközi emberi jogi normákkal.
A biztos azt írja, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye szerint a békés gyülekezési jog kulcsfontosságú minden demokratikus társadalomban, a békés tüntetőket és gyülekezőket pedig nem szabad kriminalizálni. Hozzáteszi, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága számos ítéletben leszögezte, hogy az LMBTQ emberek jogainak korlátozása egy demokratikus társadalomban ellentétes a a fentebb említett egyezmény 11. cikkével, és hogy a bíróság szerint a hatóságoknak pozitív intézkedéseket kell hozniuk annak biztosítására, hogy az ilyen tüntetések és gyűlések békésen megtarthatóak, a tüntetők pedig védve legyenek az erőszakkal szemben.
O' Flaherty szerint a nemi identitással kapcsolatos információk hiánya, valamint az LMBTQ emberek megbélyegzése káros a gyermekekre nézve, és hogy az ilyen korlátozások sérthetik az Egyezmény 10. és 14. cikkét. Hozzáteszi, hogy nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a homoszexualitás puszta említése, vagy a homoszexualitásról folytatott nyílt nyilvános vita a „szexuális kisebbségek társadalmi státuszáról” hátrányosan befolyásolná a gyermekeket. A biztos megjegyzi, hogy szerinte az LMBTQ emberek jogaiért tartott tüntetéseken jelen lévő gyermekek megismerik a sokféleség, az egyenlőség és a tolerancia eszméit, ami egy elfogadóbb társadalmat eredményezhet.
A biztos kitér az arcfelismerő szoftverekre is, a magyar törvény ugyanis felhatalmazást ad a rendőrségnek arra, hogy arcfelismerő szoftvert használjon a gyűléseken részt vevők azonosítására, mely visszatartóan hat a szabadsághoz való jogok gyakorlására, így összeegyeztethetetlen a demokratikus társadalom eszméivel és értékeivel, így a jogállamisággal is.
O' Flaherty az alaptörvény tizenötödik módosításáról is szót ejt, konkrétabban arra a meghatározásról, hogy egy ember férfi vagy nő lehet. A biztos úgy véli, módosítani kell azt a szakaszt, miszerint egy személy neme a születéskor biológiailag adott, és hogy mindez tükrözi az állam kötelezettségét, hogy megakadályozza azokat a törekvéseket, amelyek a születéskori nem megváltoztatásának lehetőségét sugallják. A biztos szerint mindez tagadja az interszexuálisok létezését, illetve az emberek és a nemi identitás sokféleségét.
O' Flaherty szerint az Emberi Jogok Európai Egyezménye a nemi identitást védett tulajdonságként ismeri el, és megjegyzi, hogy Magyarországon május óta már tilos a nemi hovatartozás törvényes elismerése.
A biztos kéri az Országgyűlés tagjait, hogy gondolják újra a gyülekezési jogról szóló törvény nemrégiben elfogadott módosítását, és tartózkodjanak a jelen levélben tárgyalt alkotmánymódosítási és egyéb módosítási javaslatok elfogadásától. Kéri, hogy Magyarország egyeztessen az Európa Tanáccsal, és találják meg a megoldást, hogy miként védhetőek a gyermekek jogai a nemzetközi emberi jogi normák teljes körű betartása mellett.