LMBTQ+ versenyszekcióval jelentkezik a Verzió Filmfesztivál
A Verzió Dokumentumfilm Fesztivál minden évben láthatóságot biztosít azoknak, akik a mainstream történetmesélésen kívül maradnak. Idén először LMBTQ+ versenyszekcióval jelentkeznek, amit véleményvezérek segítségével is népszerűsítenek. Lengyel queer előadók, a zágrábi ballroom és voguing szcéna és a Kamerunban tapasztalható homofóbia is megjelenik a dokumentumfilmekben.
A Vektor VR programban futó idei VR-filmek ezzel párhuzamosan az érzékelés és a testtudat különböző formáiról beszélnek. A részletes műsor és az előzetes jegyvásárlás a fesztivál honlapján már elérhető.
A Verzió alkotásai elnyomott társadalmi csoportoknak, kisebbségben élőknek, emberi jogaikban sértett embereknek adnak hangot. Itt vagyunk címmel a Verzió idén LMBTQ+ versenyszekciót is indít. A beválogatott alkotások mélyen személyes történeteken keresztül mutatják be az identitás felfedezését.
A szekció célja, hogy támogassa az embereket sokféleségükben, összetettségükben és szépségükben. Párbeszédet kezdeményez és láthatóságot biztosít azoknak a valóságoknak, amik gyakran a mainstream történetmesélésen kívül maradnak.
Itt versenyez például az év egyik legkülönlegesebb, legegyedibb hangú dokumentumfilmje, az I’m Not Everything I Want to Be (Még nem az vagyok, aki lenni akarok). Klára Tasovská filmje, mely kizárólag a főszereplő fotóarchívumának felhasználásával készült, Libuše Jarcovjáková cseh fotográfusnőről szól, aki a ‘70-es ‘80-as évek underground klubjait és közösségeit fotózta. A film azt tárja fel, hogyan szabadíthat fel a művészet az elnyomás alól. A rendezőnő a fesztivál vendége lesz.
A queer közösségek virágzanak Közép-Európa és a Balkán más országaiban is. A Verzión a zágrábi ballroom szcénát is megismerhetjük a Grand Prize c. filmben, melynek horvát rendezőnője is ellátogat a fesztiválra. A Such Feeling (Micsoda érzés) című intim portréban lengyel előadók nyíltan és büszkén élik queer életüket, annak ellenére, hogy a kormányzat kemény jelzéseket küld feléjük.
A Queendom című film főszereplője Gena queer performanszművész, aki a művészet és a politikai aktivizmus új formáit keresi. Célja, hogy felhívja a figyelmet az LMBTQ+ közösséget érő zaklatásokra és az orosz kormány véres tetteire. Emellett a szekción belül lesz még szó a kameruni homofóbiáról és egy alkotó ember szerelmeiről is. A szekcióhoz egy különleges esemény is kapcsolódik: Rácz Koni, a nemi sztereotípiák ellen küzdő aktivista és táncos szervezésében megjelenik a hazai ballroom és voguing szcéna egy óriási buli keretében a Toldi klubban.
“A szekció kiállás az LMBTQ+ emberek jogai mellett. Fel szeretnénk hívni a figyelmet az itthoni és a világszinten tapasztalható kirekesztésre és jogsértésekre, de ezzel párhuzamosan célunk az is, hogy ezekkel a csodálatos filmekkel és a kapcsolódó programokkal megünnepeljük az emberek sokféleségét“
– mondja Somlyai Fanni programigazgató. A szekció célja, hogy lehántsa a képzeletbeli fóliát, kibontsa és közelebbről megmutassa ezt a társadalmi szinten tabusított témát.
A Verzió megszokott csatornáin túl az Itt vagyunk versenyszekció hírét nagyköveteken keresztül juttatja el a közönséghez. Steiner Kristóf, Oltai Kata és Rácz Koni az LMBTQ+ közösség és támogatói számára más-más szempontból meghatározó figurák, akik a szekció üzenetét kitűnően tudják tolmácsolni az érdeklődő mozinézők felé saját social media platformjaikon.
Ezen felül ehhez a szekcióhoz egy különleges figyelemfelhívó akcióval is készülnek. Ennek célja, hogy rámutasson, az LMBTQ+ történeteken keresztül közelebb kerülhetünk egymáshoz és egy nyitott, elfogadó Magyarországhoz. Ezzel az animációfilmes kampánnyal a social media csatornákon, valamint a mozitermekben is lehet majd találkozni.
Vektor VR ötödik alkalommal hozza Magyarországra tematikus válogatásban a világ jelentős VR-alkotásait. Az idei esemény keretében olyan immerzív alkotásokat mutatnak be, amelyek az érzékelés és a testtudat különböző formáiról beszélnek. Valóban jobban érthetjük a másikat, ha az ő szemszögéből látjuk a világot? Bele tudunk bújni egy másik ember testébe?
A Vektor VR idei válogatásában a digitális környezetek emberi testre és érzékelésre kifejtett hatásaira kérdez rá. A Félreértett testek tematika keretében olyan immerzív, interaktív alkotásokat láthatnak a nézők. Vibráló képekben, szubjektív vallomásokban, dokumentarista narratívákban és meglepő performatív fordulatokban gazdag alkotásokat tár elénk a programblokk.
A társadalmi tabuk tematizálásán keresztül az alkotások segítenek újraértelmezni a világhoz fűződő viszonyunkat és a normalitás fogalmát is. Az eseményen 360 fokos VR-filmek és interaktív virtuális valóság élmények bemutatásával a látogatók idén is különleges élményt kapnak.
A 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál végleges programja elérhető és böngészhető a fesztivál weboldalán, a jegy- és bérletvásárlás október 24-től indult.
A fesztivál vetítéseinek és kísérőprogramjainak helyszínei a Toldi és a Művész mozi, a Trafó, a CEU Budapest és az Adaptér. A filmek a mozik után november 14-24. között online is elérhetők lesznek a Verziótékában: https://festival.verzio.org/.
A fesztivál kiemelt támogatói a Háttér Társaság, az Amerikai Nagykövetség, a Heinrich Böll Stiftung, a British Council, a Dutch Human Rights Fund és a UNHCR Central Europe.
A Verzió Filmfesztivált a nonprofit Verzió Film Alapítvány és a Blinken OSA Archivum szervezi, főtámogatója pedig a Kreatív Európa Média program. Az alapítók célja az volt, hogy az országban elsőként létrehozzanak egy olyan kreatív fórumot nemzetközi dokumentumfilmek számára, mely központi témájának az emberi jogi ügyeket tekinti.