Férfias sportok - nőies sportok 4. rész
Az előző cikkünkben a lengőrúd sportról szedtünk össze információkat Nektek,most pedig a valószínű többek által inkább ismert "hagyományos" rúdtáncról.
A rúdtánc az előadóművészet egyik formája, a tánc és akrobatika kombinációja. Táncelemeket tartalmaz akrobatikus trükkökkel vegyítve egy függőleges rúd igénybe vételével. A fitnesz és tánc egyre népszerűbb formája, amit hazánkban leginkább táncstúdiókban, vagy fitnesz termekben gyakorolhatunk. A világ számos országában rendeznek amatőr és profi bajnokságokat a sportágban. Annak ellenére, hogy sokan a rúdtáncot a sztriptízbárokból ismerik, egyre kevesebben azonosítják az erotikus műfajjal.
A rúdtánc mint edzésforma
A rúdtánc napjainkban igen elterjedt edzésforma világszerte, mivel nagy hangsúlyt helyez az általános erőnlétre és állóképességre egyaránt. Ez a mozgásforma növeli a testi erőnlétet, mert saját testsúlyunkat használjuk ellenállásként, miközben az egész testet formálja. További előnye, hogy önbizalmat növel és energiát ad.
A rúdtánchoz jelentős fizikai erőre, rugalmasságra és állóképességre van szükség. Amíg a sztriptíz klubokban az előadás részét képezi a vetkőzés és az erotikus mozdulatok akrobatikus elemek nélkül, addig a sportszintű rúdtáncban az előadó atletikus mozdulatokat hajt végre: felmászik a rúdra, pörgéseket végez, és erőelemeket mutat be. Az utóbbi esetben a felső test és a törzs jelentős fizikai ereje elengedhetetlen, ami folyamatos, kitartó, kemény edzést igényel.
Mi sem bizonyítja jobban a rúdtánc sportértékét mint az, hogy egyre több férfi kezdi el művelni ezt a sportágat. Ausztráliában, az Egyesült Királyságban és az USA-ban a tánc stúdiók már kizárólag férfiak számára is nyújtanak rúdtánc edzéseket. 2007-ben például a kínai országos rúdtánc bajnokságot egy férfi nyerte meg, és a 2011-es, Magyarországon megrendezett világbajnokságon már férfi kategóriában is indulhattak versenyzők.
Világszerte, és már Magyarországon is egyre több férfi űzi ezt a sportot,sikerrel.
Holoda Péter
Színész,táncos,sportoló egy személyben. 25 évesen a Artistic Pole Competition férfi kategóriájának győztese. Táncművész, szerepelt többek között a világhírű Art on Ice produkcióban, ahol a SChindler listája című film zenéjére készített koreográfiát. Itthon fellépet a Magyar Nemzeti Balett és Frenál Pál közös kortárs produkciójában, a Fából faragott királyfi című előadásban.
Krajnyák Norbert
Rúdsportoló, rúdfitnesz oktató és versenyző, háromszoros magyar bajnok.
Eredmények:
2016 Légtornász Világbajnokság – 2. hely
2015 Pole Artistic 2. hely
2015 Rúdsport Magyar Bajnokság Elit kategóriájában 1. hely
2013 Hungarian Open felnőtt férfi kategóriájában 1. hely
2012 Hungarian Open felnőtt férfi kategóriájában 1. hely
Király L. Norbert
De az X faktor egykori felfedezettje is felfedezte magának a rúdtáncot.Király L. Norbi nevét 2010-ben ismerte meg Magyarország, amikor az egyedi hangjával feltűnt az X-Faktorban. Anno Keresztes Ildikó volt a mentora, és az énekes abban az évadban meg tudta szerezni a bronzérmet, vagyis harmadik lett.Az egész őrület az internetes videóböngészéssel kezdődött, a rúdtánc pedig rögtön felkeltette Norbi érdeklődését. Most már Ramy művésznéven, 20 centis magassarkú cipőben űzi az ipart.Norbi versenyeken nem igazán szeretne részt venni, de a tanítványaival lehet fogunk találkozni, mivel az egykori énekes most rúdtáncoktatóként tevékenykedik.
Dimitrij Politov
A 2015-ös PoleArt Italy profi férfi kategóriájának első helyezettjeként robbant be a köztudatba. Az egykori break táncos és parkour szokatlan akrobatikus elemeivel, valamint sajátos, másokhoz nem hasonlító előadásaival hívta fel magára a figyelmet. Ereje kifogyhatatlan, stílusa utánozhatatlan.Dimitrij szerint a rúd tökéletes szabadságot ad. Tanára soha nem volt, mindent egyedül sajátított el.
Mark Buhantsov
Régóta keringenek extrém elemeket bemutató videói a Facebook-on és az Instán, gyakorlatilag a fizika törvényszerűségeit hazudtolja meg azzal, amit művel. Természetesen ő is szigorúan jól felöltözve, általában hosszú nadrágban és pólóban űzi a műfajt, és többnyire a sapka sem hiányozhat a fejéről, emellett előszeretettel mutatkozik rudas fiúbarátai társaságában a videókon. Specialitása, hogy tud fix rúdon egy kézzel Iron-X-ben forogni:
Kristian Lebedev
Az orosz származású, igen vallásos, jelenleg Moszkvában élő 27 éves Lebedev focistából képezte át magát rudassá. 2012-ben a World Pole Sport Fitness Championship-en Pókember koreográfiájával az ezüstérem mellett a Legjobb trükkökért és legjobb jelmezért járó különdíjat, míg 2014-ben az aranyérmet, valamint a Legjobb trükkök különdíját hozta el. Legismertebb videója az Impossible is possible: