Ugrás a tartalomra
x

Cukorbeteg férfiak és a szexuális egészség

A cukorbetegség a szexuális életre is hatással van.A betegség gyakran lappangva alakul ki, ám olykor vannak figyelemfelhívó tünetek, melyek jelezhetik a bajt. Ezek a panaszok az élet különböző területein megmutatkozhatnak, és előfordulhat, hogy szexuális téren következnek be negatív változások. 

Nagy baj, jelentéktelen tünetek

A 2-es típusú cukorbetegség napjaink egyik népbetegsége, mely számos veszélyes szövődményt okozhat. Sajnos amíg nem generál nagy, visszafordíthatatlan károkat, addig gyakran nem, vagy csak igen jelentéktelen tüneteket produkál, így sokáig rejtve marad. Márpedig, ha nincs diagnózis, nincs kezelés sem, mellyel normál tartományban lehetne tartani a vércukor mennyiségét, és ezáltal elkerülhetővé tenni a szövődmények fellépését.A tartósan magas vércukorszint a férfiaknál ugyanolyan problémákat okozhat, mint a nőknél, kiegészülve a merevedési zavarokkal is. Cukorbeteg férfiaknál ugyanis jóval gyakrabban és fiatalabb életkorban lépnek fel erekciós problémák. Felmérések szerint a diabéteszes férfiak 60 %-ánál megfigyelhető a panasz. Ennek oka, hogy a cukorbetegség miatt a hímvesszőben futó erek és idegek károsodnak, így nem jön létre merevedés.

Éppen ezért van szükség a diabetes szempontjából veszélyeztetett személyek körében rendszeres szűrésekre (lehetőleg évente egyszer), mellyel még idejében fel lehetne fedezni a kóros állapotot. A veszélyeztetett csoport tagjai a következők: magas BMI-vel rendelkezők (30 kg/m2 felett), 50 év felettiek, akiknek volt terhességi cukorbetegségük, magasvérnyomás-betegségben, szenvedők, akiknek családjában előfordult már, illetve azok, akik mozgásszegény életmódot folytatnak. Természetesen, ha valaki tüneteket tapasztal (fáradtság, fokozott szomjúság/vizelési inger, gyakori fertőzések, nehezen gyógyuló sebek) mielőbb menjen el vércukor mérésre és szükség esetén egy vércukor-terheléses tesztre

Erektilis diszfunkció (ED, merevedési zavar)

A cukorbeteg férfiak egy részénél a szexuális együttlét során nem alakul ki merevedés, vagy ha kialakul, akkor nem tart elég hosszú ideig ahhoz, hogy szeretkezni tudjon. A legtöbb férfi időről időre szembesül az impo­tencia problémájával, különösen a kor előrehaladtával. Ha a probléma három hónapig vagy annál tovább áll fenn, merevedési zavarról, vagyis erektilis diszfunkcióról (ED) beszélünk. A cukorbeteg férfiak (1-es és 2-es típusúak egyaránt) körülbelül 60%-a szenved ED-ban 50 éves kor felett. Az ED-ban szenvedők 33%-ánál a diabétesz a betegség oka. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek a férfiak nem képesek közösülni. Az ED súlyossága általában változó, alkalmankénti nehézségtől egészen a teljes impotenciáig terjed a skála, ám ez utóbbi nem gyakori.

Az ED okai

Erektilis diszfunkciót szervi elváltozások és pszichés okok is kiválthatnak. A cukorbeteg férfiaknál leggyakrabban szervi okokról beszélhetünk. Ekkor a hímvesszőben futó erek károsodnak, a véráramlás korlátozott és emiatt nem jön létre kielégítő merevedés. Az idegi károsodás szintén negatívan befolyásolhatja az erekciós képességet. Bizonyos gyógyszerek átmenetileg ED-t okozhatnak. Ilyenek például bizonyos vérnyo­máscsökkentők, az antidepresszánsok, a nyugtatók és a gyomorfekély kezelésére szol­gáló gyógyszerek. Fokozott a kockázat azoknál az idősebb férfiaknál, akik régóta cukor­betegek, azoknál, akik dohányoznak, vagy nem megfelelő a vércukorszintjük,akiknek magas a vérnyomásuk, magas a koleszterinszintjük és akik szívbetegek. A szorongás és a depresszió szintén szexuális problémákhoz vezethet. Néhány férfi amiatt fél az impotenciától, mert tudja, hogy az ED és a cukorbetegség között össze­függés van, így a merevedési problémát végül ez a félelem okozza.

Az ED diagnosztizálása

Nem könnyű annak megállapítása, hogy a problémája szervi vagy pszichés eredetű-e, ezért ezt egyedül biztosan nem fogja tudni meghatározni. Mondja el orvosának, hogy szexuális gondjai vannak! Ő kérdéseket tesz fel a merevedése minőségéről és a szexuális együttléteiről. Szükség lehet teljes fizikális vizsgálatra is, valamint vérnyomás-, vércukor- és koleszterinszint-mérésre.

Ha a problémája szervi eredetű, az alábbiak segíthetnek:

- Tartsa a vércukorszintjét a lehető legközelebb a normális értéktartományhoz!
- Szokjon le a dohányzásról!
- Csökkentse az alkoholfogyasztást!
- Vérnyomását rendszeresen ellenőrizze!
- Kérje meg az orvosát, hogy változtasson a gyógyszerelésén, ha azt gyanítja, hogy az okozza a problémát! Ne változtasson a gyógyszerelésén anélkül, hogy ezt előre megbeszélné az orvosával!

Az ED kezelése

Az erektilis diszfunkciónak több hatásos kezelése létezik (szexuális tanácsadás, hormonkezelés, gyógyszeres kezelés, injekciós terápia, intrauretrális terápia, vákumos terápia, pénisz protézis implantáció). Ezek segítenek a férfiaknak a merevedés elérésében és fenntartásában.

Szexuális tanácsadás

Szakemberrel történő konzultáció segíthet feltárni a probléma lelki eredetét és feloldani a gátlásokat. Néhány speciális technika elsajátításával csökkenthető a teljesitménykényszerből eredő szorongás.

Hormonkezelés

Azokban az esetekben jön szóba, amikor a merevedés hátterében kimutatott hormonális probléma van. Rendszeres orvosi ellenőrzést igényel.

Gyógyszeres kezelés

A leggyakrabban használt készítmények a PDE5-gátlóknak nevezett gyógyszerek. Ezek úgy hatnak, hogy szexuális inger hatására növelik a véráramlást a hímvesszőbe és lehetővé teszik a merevedést. A legtöbb cukorbeteg biztonsággal használhatja, azonban használat előtt, különösen, ha szívbetegségben is szenved, feltétlenül kérje ki kezelőorvosa véleményét! Továbbá, ha nitroglicerin vagy nitrát tartalmú szívgyógyszert szed, akkor tilos ezeket a gyógyszereket használnia, mert együtt alkalmazva vérnyomásesést okozhatnak és ez súlyos szövődményekhez vezethet!

Injekciós terápia

Röviddel a szexuális együttlétet megelőzően közvetlenül a hímvesszőbe fecskendezett gyógyszer segítségével érhető el a merevedés.

Intrauretrális terápia

A húgycsőbe helyezett szer növeli meg a péniszbe áramló vér mennyiségét.

Vákumos terápia

Ennek használata során szorító gumigyűrűt helyeznek a hímvessző köré, hogy a közösülés idejére fennmaradjon az erekció.

Pénisz protézis

Sebészeti eljárás a péniszimplantátum behelyezése: ilyenkor egy felfújható vagy félig merev rudat helyeznek a péniszbe, hogy az erekció bármikor kialakulhasson, amikor a páciens szeretné.

Ritkán alkalmazott lehetőség az érműtét. Ennek során korrigálják azokat az ereket, amelyek gátolják a péniszben történő véráramlást.

Ha a probléma inkább pszichés eredetű, fontos a beteg megfelelő szakemberhez való irányítása, aki tudja, hogyan kell kezelni a lelki eredetű szexuális gondokat. A potenciazavar jelentkezésekor a későbbi kezelés sikerét nagyban segíti, ha a beteg a partnerével is megoszthatja gondjait, mert így elkerülhetőek a szexuális élet megromlásából eredő párkapcsolati problémák, félreértések. A nyitottság, a jó kommunikáció viszont nagyban segítheti a gyógyulásban.

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux