Különleges kiállítással ünneplik az LMBTQ+ történelmet és kultúrát
Másodjára rendezik meg Budapesten a Queer hősök, queer művészet, queer történelem kiállítást, ahol 16 LMBTQ+ művész és a közösséget támogató alkotó munkáit tekinthetjük meg a közösséghez tartozó történelmi alakokról. A tárlat, amelyen a kiállított képekre a közönség licitálhat, idén fontosabb üzenetet hordoz, mint valaha: a magyar LMBTQ+ közösség kitartóan dolgozik láthatóságáért. Az esemény a 13. LMBT Történeti Hónap keretein belül kerül megrendezésre.
A tavalyi, nagysikerű kiállítás után március 18-tól a budapesti Madhouse-ban ismét magyar művészek állítanak emléket az LMBTQ+ közösség történelmi és kulturális alakjainak. Míg tavaly 10 művész 11 alkotást mutatott be, idén 16 művész 16 képpel vesz részt a tárlaton. A kiállítás anyaga sokszínűbbé vált: a tavaly bemutatott művészek mellett új alkotók is csatlakoztak, köztük olyanok, akik nem tagjai, de támogatói az LMBTQ-közösségnek. Az alkotások technikája is bővült: a falakon szén-, olaj- és akvarellfestmények mellett női sminktermékekből készült festmény, digitális nyomat és textilalkotás is helyet kapott.
A kiállítás üzenete nem változott: célja, hogy minél több ember ismerje meg az LMBTQ+ közösség történelmének és kultúrájának fontos alakjait, és emléket állítson nekik. A kiállítás két szervezője, Kanicsár Ádám András és Petrekovits Márton, a GMP kreatív műhely tagjai.
"Ez a kiállítás a bizonyítéka annak, hogy bármennyire el akarják törölni, bármennyire el akarják hallgattatni, Magyarországon igenis van egy tettre kész közösség, amely nem hátrál meg. Vannak fantasztikus alkotóink, akik időt és pénzt nem sajnálva adóznak a közösségünk kultúrájának és történelmének alakjai előtt. A négy fal közé akarnak űzni minket, de ezen a kiállításon most olyan embereket láthatunk, akik már a puszta létezésükkel is lázadók voltak. És ők annyira csodálatosan lázadva éltek túl, hogy ma is egy lázadáshoz tartoznak." – mondja Kanicsár Ádám András.
Petrekovits Márton szintén azt emelte ki, hogy az alkotók nemcsak hősöket ábrázolnak, hanem maguk is hősökké válnak – különösen az elmúlt napok, sőt évek történései tükrében. „A mai politikai klímában kiemelten fontos, hogy legyenek, akik megtörik a csendet, hiszen bűnösök közt cinkos, aki néma. Idén 16 bátor művész hangját hallhatjuk: ecsetet, ceruzát, digitális rajztáblát, tűt és cérnát ragadtak, hogy méltó emléket állítsanak, és hogy reményt adjanak: igenis érdemes kiállni valamiért. Érdemes kiállni az elfogadásért, az egyenjogúságért és a szabadságért – pont úgy, ahogyan tették azt az LMBTQ+ közösség történelmének hősei.”
A kiállítás másik célja az LMBT Történeti Hónap támogatása. A tárlaton kiállított képekre online licitálni lehet a www.queertori.hu oldalon április 15-ig. Minden kép 20.000 Ft-ról indul, a befolyt összegek pedig az LMBT Történeti Hónap rendezvényeit támogatják. Tavaly az aukció több mint 500 ezer forinttal segítette a programsorozatot. A weboldalon az érdeklődők további információkat találhatnak az alkotókról és az ábrázolt történelmi figurákról, valamint azt archív oldalon a tavalyi kiállítást is visszanézhetik.
A kiállításnak idén is a budapesti Madhouse ad otthont. Végh Fruzsina, a Madhouse program- és rendezvényszervezője így nyilatkozott:
"A Madhouse 2020 óta örömmel ad otthont minden olyan eseménynek, amely valóban a hely részévé tud válni. Nálunk mindenkit ugyanaz a nyitott, befogadó légkör vár – nem teszünk különbséget vendég és vendég között. Hiszünk abban, hogy a sokszínűség tesz minket igazi kulturális és gasztronómiai központtá, ezért folyamatosan arra törekszünk, hogy minél változatosabb és támogatóbb programokkal szolgáljunk egy sokszínű közönséget. A közösségteremtés a nyitásunk óta szívügyünk, és külön büszkeség számunkra olyan szervezetek munkáját segíteni, amelyek hozzánk hasonlóan elkötelezettek a közösségépítés iránt.”
A kiállítás különösen fontos az elmúlt napok eseményei miatt. Kanicsár Ádám András nyitóbeszédében így fogalmazott:
"Jó most itt lenni, a négy fal között, jó most a közösséggel, a kultúrával és a történelemmel. De fontos megjegyezni, hogy amikor kell, ezt a lázadást ki kell vinni a négy fal közül. Eljön majd az idő, amikor az utcára kell vonulni, és úgy állítani emléket ezeknek a hősöknek, hogy mi sem adjuk fel, mi is hűek maradunk önmagunkhoz, mi is teszünk. Az utcára kell vonulni, hogy ők is büszkék legyenek ránk. Teszünk érte, hogy az emlékük ne legyen eltörölve. És tenni kell azért is, hogy mi se legyünk eltörölve. Mert a Pride-ot nem lehet eltörölni. A büszkeséget nem lehet eltörölni. Ma a történelmet ünnepeljük. Holnap pedig tegyünk a jövőért.”
A kiállítás megtekinthető április 15-ig a Madhouse-ban (1061 Budapest, Anker köz 1-3.) nyitvatartási időben. Az online aukció április 15-én 17:00-kor zárul a www.queertori.hu oldalon.
A kiállítók névsora: Abdulrachimzai Amina, Balassa Nikoletta, Dasha SZ, Gáspár Olivér, Guczogi-Hajnal Nikolett, Jókúti András, Lazlo Domos, M.Janka, Németné Klein Edit, Palaticz Mátyás Miklós, SENKINEKSEM_ART, Sebők Bence, Szakály Roland, Szántó Sári, Szujó Miklós, Szuszu
Major Marcella képei a kiállítás megnyitójáról (2025 március 18)
A kiállítás szervezői örömmel adnak további tájékoztatást és interjút a kiállításról, akár egy személyes tárlatvezetéssel egybekötve. Az interjúk során a kiállítás szervezői minden esetben rendelkezésre állnak, igény szerint pedig kiegészítő megszólalóként a kiállító művészek és az LMBT Történeti Hónap szervezői is bevonhatók.
Kapcsolat: kanicsaradam@gmail.com