Nem kell szivárványos lobogó, "az Egyesült Államok sávos zászlaja egyesít minden amerikait"
Hivatalba lépett az amerikai külügyminiszter, aki kedden esküt tett, és máris intézkedéseket hozott. A többi között a migráció segítésének leállításával és az LMBT-zászlók kihelyezésével foglalkozott első munkanapján.
Az Egyesült Államok külpolitikája a jövőben nem lesz részese olyan tevékenységnek, amely gyorsítja és ösztönzi a tömeges migrációt – olvasható Marco Rubio közleményében. A kedden hivatali esküt tett új külügyminiszter felvázolta az amerikai külpolitika jövőbeli alapvetéseit. Megfogalmazása szerint minden dollár elköltését, minden program támogatását és minden követett szakpolitikát három egyszerű kérdésre adott válasszal kell igazolni: Biztonságosabbá teszi Amerikát? Erősebbé teszi Amerikát? Gazdaságilag sikeresebbé teszi Amerikát?
Hozzátette, hogy a célok elérése érdekében változtatnak prioritásokon, bizonyos hangsúlyokat áthelyeznek és egyes gyakorlatokat megszüntetnek.
Rubio elsődlegesnek nevezte, hogy az amerikai külpolitika is támogassa a tömeges migráció megfékezését és a határbiztonság erősítését.
"Vissza kell térnünk a diplomácia alapjaihoz azáltal, hogy megszüntetjük a figyelmet olyan politikai és kulturális ügyekre, amelyek megosztók belföldön és mélyen népszerűtlenek külföldön" – fogalmazott a miniszter, és hozzátette, hogy ez lehetővé teszi majd a pragmatikus külpolitikát a más országokkal való együttműködésben, az amerikai érdekek érvényesítésében is.
Marco Rubio kiemelte, hogy a jövőben a külügyminisztériumon belül az előrelépés a teljesítmény és érdem alapján történik majd, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy az elnök rendelete alapján bezárják az összes úgynevezett diverzitás-egyenlősítés-inkluzivitás-hozzáférhetőség irodát (diversity, equity, inclusivity, accessibility - DEIA), valamint az összes ilyen programot leállítják.
Marco Rubio külügyminiszteri kinevezését az amerikai szenátus hétfőn – Donald Trump hivatalba lépésének napján – ellenszavazat nélkül 99 igen vokssal erősítette meg. A korábbi republikánus szenátor kedden J.D. Vance alelnök jelenlétében tette le miniszteri esküjét.
Ezzel párhuzamosan az új amerikai adminisztráció arról is intézkedett, hogy bel- és külföldön az úgynevezett „egy zászló“ politikát kövessék a jövőben, ami előírja, hogy az Egyesült Államok minden nagykövetségén és hivatalos külképviseletén is egyetlen zászló jelenhet meg, az amerikai nemzeti lobogó. Az intézkedésről szóló feljegyzésnek az amerikai médiában megjelent szövege rámutat arra, hogy az Egyesült Államok zászlaja egyesít minden amerikait az „igazság, szabadság és demokrácia univerzális elvei alapján".
Az intézkedés az Egyesült Államokon belül is érvényes minden szövetségi intézményre, ami többi között megtiltja a jövőben az LMBT-mozgalom szivárványos zászlójának kihelyezését a hivatali épületekre, ugyanakkor kivételként nevesíti az amerikai háborús foglyok, és külföldön jogalap nélkül fogva tartott amerikai állampolgárok melletti szolidaritás jeleként elhelyezett zászlókat.