Ugrás a tartalomra
x

ÓRIÁSI SIKER AZ ŐRÜLT NŐK KETRECE A RAM-ARTBAN – 450. ELŐADÁSÁHOZ ÉRKEZETT

A nyáron az Átrium épületéből a XIII. kerületi RaM-ArT Színházba költözött Kultúrbrigád produkció teltházzal és álló ováció mellett mutatkozott be az új helyszínen. Az Őrült Nők Ketrece az egyik leghosszabb sikerszériát megélt független előadás, és talán soha nem volt annyira időszerű, mint most. 

Majdnem egy évvel ezelőtt Budapest kétségtelenül egyik legsikeresebb és legnagyobb rajongói táborral rendelkező darabjának 400. jubileumi előadására készültünk, akkor még a Margit körúton. Október 8-án viszont már az új helyszínen, a Duna pesti oldalán ünnepeljük, hogy immáron négyszázötvenedszer nyílik meg a Ketrec. Az elmúlt több mint tíz év töretlen sikerszériát hozott a világhírű, Tony-díjas Broadway-musical számára, amely egy saját mulatót üzemeltető meleg párról szól. Georges (Hevér Gábor) és transzvesztita élettársa, Albin, azaz Zaza (Stohl András) 20 éve alkot egy összehangolt párt, mígnem Georges korábbi kapcsolatából származó fia arra nem kéri őket, hogy boldogsága érdekében egy időre tagadják meg önmagukat. Az Alföldi Róbert rendezésében látható előadás kendőzetlenül beszél családról, hűségről, elfogadásról, szerelemről és szeretetről. 

Tornyi Ildikó színésznő az Alföldi Róbert rendezte Chicago című előadásban debütált a Kultúrbrigád produkcióiban, és csak később került be Jacqueline kettőzött szereposztásába Az Őrült Nők Ketrece sikerszériájába. „Nagyon nehéz volt elhagyni az Átrium épületét, mert sok szép élményt és színházi pillanatot éltünk meg az ott töltött évek alatt” – mondta a színésznő, aki hozzátette, hogy az új helyszínen mégis katartikus volt megtapasztalni, hogy egy valódi színházi akusztikával rendelkező tér mennyire másként, mennyire nagyszerűen tud szólni. „Egészen más volt a dalok hangzása. Sokkal nagyobb a nézőtér is és szinte robbant az előadás a közönség körében, hatalmas siker volt.”  

Hasonló pozitív élményekről számolt be Hevér Gábor is az első, 13. kerületi előadásokat követően. „Bár nehéz volt elhagyni az Átrium épületét, ahol éveket töltöttünk és több száz előadást játszottunk, de a RaM-ArT Színházban minden tekintetben jobbak a körülmények. Kiváló a tér akusztikája és újabb kihívás, hogy 600 ember előtt játszunk. Egy olyan előadás alatt, mint például Az Őrült Nők Ketrece, ahol fontos a nézőkkel való kapcsolódás, figyelni kell arra is, hogy miként lehet elérni és bevonni a hátsó sorokban ülőket is a történetbe.” Hozzátette, úgy érzi, jó helyre kerültek az előadások, de biztos, hogy kell még egy kis idő, hogy a színészek is úgy érezzék, hazajárnak már az új, XIII. kerületi játszóhelyre. 

A szellemiség, amit a Kultúrbrigád csapata több, mint egy évtizedig az Átriumban képviselt, most elsősorban a RaM-ArT Színházban kísérhető figyelemmel. Itt olyan ikonikus előadások, mint a 12 dühös ember Mucsi Zoltánnal és Gyabronka Józseffel a főszerepben, az Alföldi Róbert nevével fémjelzett Isteni végjáték, vagy a korábban betiltott Igenis, miniszterelnök úr!, vagy a Holt költők társasága Bányai Kelemen Barna főszereplésével, Molnár Ferenc hét éve játszott bravúrdarabja, az Egy, kettő, három Alföldi Róbert főszereplésével, a kultikus regény nyomán készült és napjainkra hangszerelt Mefisztó Péterfy Borival, illetve a Tintanyúl zenekarral készült Varázsnagymama című családi előadás is mostantól a XIII. kerületben lesznek a közönség számára elérhetőek. 

Ezen felül a Háy János művéből készült A bogyósgyümölcskertész fia és a Vámos MIklós regényéből készült Anya csak egy van című monodráma a belvárosi Muzikumba (Kossuth Klub) költözött, míg A félelem megeszi a lelket című legendás előadás Hernádi Judit díjnyertes alakításával az Örkény István Színház repertoárját gazdagítja. Novembertől pedig Péterfy Bori és Hevér Gábor házaspárbaja, Az öldöklés istene mutatkozik be az UP Rendezvénytérben, Újpesten.

Budán marad a Totth Benedek ifjúsági regényéből készült Holtverseny: Katona Péter Dániel nem mindennapi alakítása a Jurányi színháztermében, míg a Szociopoly, a Nézz le! és a Kenyértörés ott lesz látható, ahol eddig is: a 123-as laborban, a Jurányi B épületében.

www.szinhazonline/kulturbrigád

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux