Az Erzsébet hídon vonuló tömeget ábrázoló, pride-os plakátok jelentek meg Budapesten
Ha valaki az elmúlt napokban kiment az utcára Budapesten, feltűnhetett neki, hogy egyre több helyen lehet találkozni olyan plakátokkal, amelyeken nincs semmi, csak egy álló kép az emberekkel teli Erzsébet hídról, meg a főváros logója, és egy Budapest felirat. Ha az elmúlt hetekben egy kicsit is követte a magyar közéletet, akkor biztos az is leesett neki, hogy a kép az idei Budapest Pride-on készült, amit a Fidesz be akart tiltani, aztán minden idők legnagyobb magyar Pride-ja lett.
Azt sem nehéz kitalálni, hogy a főváros mindezek fényében miért döntött úgy, hogy kiteszi a plakátokat, és mit akar velük üzenni, Ettől még természetesen megkerestük a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy megtudjuk, mikor kerültek ki, és meddig lesznek láthatóak a plakátok a fővárosban. Válaszukban azt írták, a plakátok pár napja kerültek ki a főváros saját használatában lévő felületeire, és várhatóan néhány hétig lesznek kint. Azt is hozzátették, hogy
„ahogy eddig, úgy ezután is ezt a szerény számú, saját használatban lévő felületet köztájékoztatásra, a budapesti identitás erősítésére használjuk”.
Orbán Viktor februári évértékelő beszédében fogalmazta meg célként a Pride betiltását, azt üzente a szervezőknek, hogy az idei felvonulás megrendezésével kár bajlódniuk. A kormányfői vágyaknak megfelelően a parlament tavasszal úgy módosította az alkotmányt, hogy a gyermekek egészséges fejlődéshez való jogát a gyülekezési jog elé sorolta az alapjogok sorában, a gyülekezési törvényben pedig megtiltották a gyermekvédelminek nevezett melegellenes törvény előírásaiba ütköző gyűlések szervezését.
A Pride felvonulást végül Karácsony Gergely főpolgármester önkormányzati rendezvényként hirdette meg, de a rendőrség gyűlésként értelmezte, és megtiltotta. Tuzson Bence igazságügyi miniszter a szervezőket szabadságvesztéssel, a résztvevőket pénzbírsággal fenyegette üzenetében. Ennek ellenére végül minden idők legnagyobb Pride-ját tartották Budapesten, a tömeg a felvonulás egy pontján a belvárosi Madách tértől a Műegyetem rakpartig húzódott.
A Pride után többször is érdeklődtünk a rendőrségnél, hogy folytatnak-e eljárást a Pride résztvevőivel vagy szervezőivel szemben de csak azt a semmitmondó választ kaptuk, hogy „a Budapesti Rendőr-főkapitányság a hatályos jogszabályok szerint jár el, és vizsgálja a szombati gyülekezésen történteket.” Végül a rendőrség azt közölte, nem indítanak eljárást a résztvevők ellen, a külön feljelentett Pankotai Lili elleni eljárást is megszüntették. A szervezők ellen viszont még mindig nyomoznak.