Sok amerikai úgy tesz, mintha csak nyaralni utazna, miközben új letelepedési helyeket keres Újabb kérések jelentek meg az amerikai utazási irodáknál, az LMBTQ+ utazók már nemcsak üdülőhelyet, hanem letelepedési lehetőségeket is keresnek.
Az amerikai LMBTQ+ utazók Európában keresik a biztonságosabb és befogadóbb nyaralási lehetőségeket, ezzel együtt pedig azt is megnézik, hova költözhetnének el, ahol befogadóbb közösséget találnak.
A Trump-adminisztráció új politikája már az európai utazókat is elriasztotta az Egyesült Államokba való látogatástól. Különösen az LMBTQ+ utazók adtak hangot aggodalmuknak, miután Trump politikája csak két biológiai nemet ismer el, és ez bizonytalanságot keltett az okmányokon található „X” nemi jelölések körül.
Most a trend fordítottja is megfigyelhető, mivel az LMBTQ+ amerikaiak egyre inkább Európát választják nyaralási célpontnak a belföldi úti célok helyett.
Darren Burn, utazási szakértő szerint a Leszbikus, Meleg, Biszexuális, Transznemű, Queer csoporthoz tartozó utasokon az elmúlt hónapokban jelentős változást tapasztaltak:
"Úgy gondoljuk, hogy most már nemcsak új úti célokat szeretnének felfedezni a kontinensen, és elmerülni a helyi kultúrában és élményekben, hanem keresik azt a biztonságérzetet és befogadást, amelyet sok európai ország kínál."
Sőt, Burn azt látja, hogy az LMBTQ+ utazók nemcsak külföldi kiruccanást keresnek, hanem olyan úti célokat is keresnek, ahol potenciálisan letelepedhetnek.
" Ahogy az Egyesült Államok politikai légköre folyamatosan változik, úgy véljük, hogy az LMBTQ+ közösség egyre inkább olyan úti célokra összpontosít, ahol befogadva és biztonságban érzik magukat."
Spanyolország és Portugália, két olyan úti cél Európában, amelyek különösen népszerűnek bizonyultak.
2022-ben Spanyolország elfogadta a diszkriminációellenes törvényt, amely tiltja a szexuális irányultságon és nemi identitáson alapuló diszkriminációt a foglalkoztatásban és a szolgáltatásokban. Ezt követte a 2023-ban elfogadott törvény, amely a transznemű emberek egyenlőségéről és az LMBTI emberek jogainak garantálásáról szól.
Portugália a közelmúltban lépéseket tett az LMBTQ+ emberek jogainak támogatása érdekében is. 2024 januárjában az ország új törvényt hozott, amely tiltja és büntetendővé nyilvánítja az LMBTQ+ emberek szexuális átalakításának erőszakos gyakorlatát.
Hollandiában a becslések szerint az ország lakosságának 14 százaléka vallja magát LMBTQ+ közösséghez tartozónak. Az ország polgárai barátságosak és befogadóak velük szemben.
A kisebbségekkel szembeni diszkrimináció Belgiumban is ritka.
A Euronews nemrégen azt írta, Európa legromantikusabb LMBTQ úti céljairól szóló új tanulmány 40 város közül Berlint választotta. A kutatás olyan tényezők alapján rangsorolta a helyszíneket, mint az LMBTQ+ rendezvények és bárok száma, a szinglik aránya, valamint a városok biztonsági és diszkriminációellenes pontszáma.
Amszterdam a második helyen áll. A holland nagyváros 2001-ben történelmet írt, amikor elsőként legalizálta a melegházasságot.
Eközben nálunk eltűnhet a szivárványos zászló a középületekről. Megszavazta az LMBTQ-zászlók közintézményekre tűzésének tilalmát célzó törvényjavaslat tárgysorozatba-vételét az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága. Ezután 136 igen és 27 tartózkodás mellett megszavazta a magyar országgyűlés a Pride felvonulás betiltását.
Az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosa felszólította felszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy vétózza meg a Pride-ellenes törvényt, de a köztársasági elnök a kérést figyelmen kívül hagyta. A jogszabály megjelent a Magyar Közlönyben, és ezzel hatályossá (végrehajthatóvá) vált.
A javaslatban az is szerepel, hogy a rendőrség arcfelismerő szoftvert is használhat a résztvevők azonosítására. Most péntektől azonban hatályos az a rendelkezés, amely lehetővé teszi, hogy a rendőrség már kisebb szabálysértések esetén is használja az arcfelismerő rendszert, akkor is, ha az elkövetett cselekmény nem jár elzárással.