Ugrás a tartalomra
x

Hiába a Lex Pride, az Andrássy úton lobogott a szivárványos zászló!

Homofóbia, bifóbia és transzfóbia ellen és a szabad gyülekezésért vonult fel négy civil szervezet tegnap délután Budapesten az Andrássy úton. A rendőrség tudomásul vette és biztosította a tüntetést.

A nemzetközi homofóbia, bifóbia és transzfóbia elleni világnapon felvonulást tartottak Budapesten. A gyűlés célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az LMBTQI közösség jogegyenlőtlenségére és elítélje a jogaikat korlátozó törvényeket. A gyűlést a rendőrségnek előzetesen bejelentették, azt a rendőrség tudomásul vette, végig biztosította, illetve nem került sor rendőri fellépésre a gyűlésen résztvevőkkel szemben.

A gyűlést négy jogvédő szervezet, az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közösen szervezte. A gyűlés résztvevői a budapesti Erzsébet téren gyülekeztek és az Andrássy úton a Hősök terére vonultak. A jogegyenlőségért kiálló tüntetők szivárványszínű zászlókat lengettek, és követelték az LMBTQI-jogokat és a gyülekezési jogot korlátozó törvények eltörlését.

Ez volt az első, a szexuális és nemi kisebbségek jogegyenlőségért tartott felvonulás Magyarországon azóta, hogy a miniszterelnök nyilvános beszédében követelte a Budapest Pride betiltását, és a kormánytöbbség ezt végrehajtva 2025. április 15-étől beleírta a gyülekezési törvénybe a tilalmat. A gyűlésen elmondott beszédében Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke megköszönte a rendőrségnek a gyűlés biztosítását és felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire fontos példája a mai felvonulás a békés gyülekezéshez való jog gyakorlásának, amelyre az idei Budapest Pride felvonuláson is remélhetőleg lehetőség lesz.

Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője elmondta, hogy a közvéleménykutatási adatok alapján a magyar társadalom egyre elfogadóbb az LMBTQI emberekkel és a társadalom 60%-ának van LMBTQI ismerőse, egyre többen ítélik el a jogkorlátozó jogszabályokat, amelyeket a többi felszólaló is említett.

Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért gyülekezési jogi szakértője is követelte a jogegyenlőséget, és elítélte a gyülekezési jogot korlátozni célzó, tavasszal elfogadott törvényt és az annak megalapozó Alaptörvény-módosítást.

Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója felsorolta a kirekesztő jogalkotás néhány mérföldkövét, így az ún. 33. §-t, amely megfosztotta a transznemű embereket a nem- és névváltoztatás lehetőségétől, a 2021-es LMBTQI-ellenes propagandatörvényt, amely az LMBTQI tartalmakat cenzúrázza, az örökbefogadás lehetőségének szűkítését, valamint megemlítette a házassági egyenlőséget kizáró Alaptörvényt is. 

A gyűlés végig békésen és zavartalanul zajlott, a rendőrség pedig végig biztosította a felvonulást. A jogvédő szervezetek álláspontja szerint a rendőrség feladata, hogy az idei, június 28-ai Budapest Pride felvonuláson is tiszteletben tartsa és biztosítsa a résztvevők szabadságjogait.

 

Háttér Társaság

 

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux