A nőfaló James Bond a múlté! Homoerotikus filmjével robbant kasszát Daniel Craig – mutatunk mindent
Luca Guadagnino – akit a Challengers és a Szólíts a neveden című filmek rendezőjeként ismerhetünk – ezúttal az amerikai popkultúra egyik ikonja, William S. Burroughs egy fülledt kisregényét vitte vászonra. A Velencei Filmfesztiválon debütált Queer című alkotásban Daniel Craig alakítja Burroughs alteregóját, a Financial Times szerint "élete legjobb alakítását nyújtva". De vajon az egykori James Bond mennyire képes elvinni a hátán a filmet, és tud-e valóban ragyogni ebben a teljesen más típusú szerepben?
- Daniel Craig alakítja William S. Burroughs alteregóját a Queerben
- A film a 1950-es évek Mexikójának és Amerikájának hangulatát idézi meg
A film főszereplője William Lee, akit Daniel Craig, az egykori James Bond alakít. A cím nem árul zsákbamacskát: már az első jelenetből világossá válik, hogy Lee egy queer férfi, aki az amerikai Mexikóváros vibráló éjszakáiban keresi a férfitársaságot – és talán valami többet is. Próbál a jelennek élni, alkalmi kalandokba bonyolódik, mégis állandó belső űr gyötri: vágyik a valódi szerelemre.
Ekkor bukkan fel Eugene Allerton, egy fiatal, visszahúzódó férfi, aki azonnal magához ragadja Lee figyelmét. Lee kezdetben nem tudja eldönteni, Eugene valóban érdeklődik-e iránta, de végül sikerül közel kerülnie hozzá. Bár hivatalosan nem alkotnak egy párt, egyre szorosabb kapcsolat alakul ki köztük.
Lee később Dél-Amerikába, Ecuadorba utazik, ahová Eugene is vele tart. Itt válik egyre nyilvánvalóbbá Lee súlyos drog- és alkoholfüggősége, ami testi és lelki krízisekhez vezet. A páros egy amerikai tudós után kutat a dzsungelben, aki segít nekik egy különleges növény felkutatásában. A növényből készült főzet spirituális utazást indít el bennük, amely során szembenéznek önmagukkal és a kapcsolatukkal.
A film egy epilógussal zárul: két évvel később Lee visszatér Mexikóba, ahol egy régi ismerőssel beszélget. Kiderül, hogy már nincs kapcsolatban Eugene-nal, és az élete sem alakult úgy, ahogy remélte.
A homályban maradás
Ahogy korábban említettem, a film William S. Burroughs egyik kisregényén alapul, így a rendező által használt szimbólumok és utalások teljes megértéséhez valószínűleg nem ártana ismerni az eredeti művet is. A film azonban éppen ebbe a csapdába esik bele: több olyan jelenet és elvont gondolat bukkan fel, amely az adott kontextusban nehezen értelmezhető. Bár ezek képi világa sokat hozzátesz az atmoszférához, jelentésük gyakran homályban marad.
A film ugyanakkor esztétikailag rendkívül hatásosan idézi meg az 1950-es évek Mexikójának és Amerikájának hangulatát. A zeneválasztás is kiemelkedő: a jelenetek érzelmi töltetét remekül támogatja az aláfestő zene, különösen azokban a pillanatokban, amikor Lee és Eugene kettesben van.
A cselekmény az elejétől a film közepéig még követhetően vezeti fel, mit is szeretne bemutatni: Lee queer identitása és élete nem egy álomszerű idill az 50-es években, és végigkísérhetjük, hogyan próbál kitörni a monotóniából és kilátástalanságból azáltal, hogy megtalálja az igaz szerelmet Eugene személyében. Opiátfüggősége okozta szenvedéseit valamelyest enyhíti a kapcsolat, Eugene támogatása kapaszkodót jelent számára a nehéz időkben.
A történet végkifejlete azonban már jóval kevésbé letisztult. A dzsungelben játszódó események elmosódottak, mintha a romantikus dráma hirtelen átváltana egy bizarr akciófilmbe, és Lee lelki szenvedéseinek feloldását zavaros, nehezen követhető megoldásokkal próbálná elérni. Összességében a film nem hat teljesnek, és nem érződik úgy, mintha az elejétől a végéig tudatosan, jól átgondolt módon lenne felépítve.
A queer élet nehézségei
De mégis hogyan alakít a főszereplő Daniel Craig, aki alakításáért többek között Golden Globe-díjat is kapott? A filmből egyértelműen kiderül: az egykori James Bond színészi sokoldalúsága és tehetsége megkérdőjelezhetetlen. Bár teljesen más karakter bőrébe bújik, jól felismerhetők rajta azok a színészi jegyek, amelyek titkos ügynökként is jellemezték: a sárm, a magabiztosság és a laza elegancia most is végigkíséri a játékát.
Craig olyan természetességgel és könnyedséggel járja Mexikóváros utcáit, olyan karizmával van jelen, hogy öröm nézni minden mozdulatát. A fiatalabb színészek között is kitűnik lendületességével és lehengerlő stílusával, társasági jelenléte pedig – függőségei ellenére – mindig hatással van a környezetére.
Szeretője, Eugene (akit Drew Starkey alakít) karaktere szöges ellentéte Lee-nek. Visszafogottabb, félénkebb, és fiatalságából adódóan még nem teljesen biztos saját queer identitásában. Kezdetben nehezen találja meg a közös hangot Lee magabiztosságával, és óvatosan közeledik felé. A két karakter közötti fő feszültség abból fakad, hogy míg Lee mélyen beleszeret Eugene-be, a fiú ezt csak részben viszonozza – és ragaszkodik saját függetlenségéhez. Starkey meggyőzően hozza a zárkózott, önmagát kereső karaktert, játékára nehéz bármilyen komolyabb kritikát megfogalmazni.
Külön említést érdemel még Jason Schwartzman karaktere is, akit Joe Guidry alakít. Ő játssza Lee legjobb barátját, aki szintén queer, és minden felbukkanásával friss színt visz a filmbe. Baráti tanácsai segítik Lee-t az útkeresésben, különösen azokban a pillanatokban, amikor teljesen elveszettnek tűnik.
www.blikk.hu/Nagy Levente Newsroom újságíró