A washingtoni püspök a beiktatási istentiszteletén kérte Trumpot, hogy könyörüljön a bevándorlókon és az LMBTQ+-embereken
Meglepően erős kritikát fogalmazott meg Donald Trump politikájával szemben a washingtoni püspök a beiktatáshoz kapcsolódó ökomenikus istentiszteleten – írja a Guardian. Mariann Budde a keddi eseményen többek között arra kérte a hétfőn beiktatott amerikai elnököt, legyen irgalmas a bevándorlókkal és az LMBTQ+-közösség tagjaival szemben.
„A legtöbb bevándorló nem bűnöző. Adót fizetnek, jó szomszédok, és hűséges tagjai egyházainknak, mecseteinknek, zsinagógáinknak, gurudvaráinknak és templomainknak. (…) Élnek meleg, leszbikus és transznemű gyerekek mind a demokrata, mind a republikánus és a független családokban, akik most az életükért aggódnak” – mondta a püspök Trumphoz címzett prédikációjában. A Guardian videóján látszik, ahogy az elnök rezzenéstelen arccal hallgatja mindezt az első sorból, oldalán Melania Trumppal és az alelnök J. D. Vance-szel.
A lap azt írja, az istentisztelet után Trump még viszonylag visszafogottan nyilatkozott Budde prédikációjáról, azt azonban már akkor is kifejezte, „nem volt túl izgalmas” istentisztelet, és „sokkal jobban lehetne ezt csinálni”.
Szerdán már élesebben reagált az elmondottakra: Truth Social platformján arról írt, „az úgynevezett püspök” radikális baloldali, keményvonalas Trump-gyűlölő volt. Szerinte a püspök nem elegáns módon hozta szóba a politikát, a prédikáció gonosz hangvételű volt, ami miatt bocsánatkéréssel tartozik.
Donald Trump hétfői beiktatása óta már egy sor rendeletet aláírt: első napján többek között visszavonta a bevándorlók kirekesztését gátló rendeletet, emellett aláírt egy olyat is, mely szerint az Egyesült Államokban már csak két nem létezik: a férfi és nő.
A Szemlélek keresztény lap szerdai cikkében Sulyok Tamás köztársasági elnök tavalyi beiktatásával vont párhuzamot. Ezen szintén jelen voltak és áldást kértek az államfőre a történelmi felekezetek képviselői, köztük Fabiny Tamás püspök, aki akkori beszédében szokatlanul erős kritikát fogalmazott meg. „Álmodjunk együtt egy olyan országot, amelyben béke és egyetértés uralkodik. Ahol nagyvonalú a kormány és méltányos az ellenzék. Ahol nem szakadnak ketté családok és baráti társaságok csak azért, mert különböző pártokat támogatnak. (…) Ahol különbséget tudnak tenni menekültek és bevándorlók között. Álmodjunk együtt (…) egy olyan országot, amelyben nem számít érdemnek az adócsalás és az ügyeskedés” – idézi a lap a püspök beszédét.