Ugrás a tartalomra
x

Állást foglaltak az LMBTQ-szervezetek az őrizetbe vett kolozsvári aktivista ügyében

Jogi és pszichológiai tanácsadást ajánl fel az Accept jogvédő egyesület egy korábbi LMBTQ-aktivista áldozatainak – derül ki a szervezet által kedden közétett állásfoglalásból.

A múlt héten jelentette be a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT), hogy 30 napos előzetes letartóztatásba helyeztek egy 46 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy 2020 és 2024 között összesen hét 15 és 17 év közötti kiskorút szervezett be, kihasználva az életkorukból, családi hátterükből és tiltott szerektől való függőségükből adódó kiszolgáltatottságukat, azzal a céllal, hogy kizsákmányolja őket szexuálisan. Az ügyészség azt is felrótta a férfinak, hogy súlyosbította a kiskorúak függőségét azzal, hogy magas kockázatú drogokat adott nekik. A 46 éves férfit emellett gyerekkereskedelemmel, valamint három másik társával együtt drogkereskedelemmel is gyanúsítják.

Az esetről beszámoló hírek rendre azt emelték ki, hogy előzetesbe került egy ismert kolozsvári LMBTQ-aktivista, a helyi Pride felvonulás korábbi szervezője, akit kiskorúak szexuális kizsákmányolásával, gyerekkereskedelemmel gyanúsítanak.

Az Accept és 14 másik jogvédő szervezet által jegyzett nyílt levélben az aláírók kijelentik, hogy határozottan elítélik a visszaélések minden formáját és minden jogellenes magatartást. Állításuk szerint érdeklődéssel várják a nyomozás és a per eredményét, és bíznak a felelősök felelősségre vonásában. Kijelentik, tudatában vannak annak, hogy az emberi jogi szervezetek munkájuk során gyakran kerülnek kapcsolatba kiszolgáltatott emberekkel, és minősíthetetlennek tartják, hogy a törvénytelenségen túl a felelős pozícióban lévő személy a bizalmukkal is visszaélt.

Mint írják, megértik, hogy egy marginalizált közösségből származó személynek gyakran nehezükre esik megosztani a történeteket, és megnevezni a bántalmazót, ezért minden rendelkezésre álló erőforrással támogatják őket, és elkötelezettek egy biztonságos tér létrehozása mellett, ahol az érintettek megoszthatják a tapasztalataikat. Ugyanakkor arra biztatják a visszaélések áldozatait, hogy forduljanak az illetékes hatóságokhoz vagy a segítséget nyújtó szervezetekhez, hogy megkapják a szükséges útmutatást és támogatást.

Kijelentik, szeretnék megnyugtatni a közvéleményt, hogy a médiában bemutatott események semmilyen módon nem tükrözik a munkájukat, vagy azokat az értékeket, amelyek szerint a szervezeteiket működtetik. Azt írják, már dolgoznak egy olyan stratégián, amely valódi eszközöket tartalmaz a közösségükben élő emberekkel szembeni visszaélések azonosítására és megelőzésére, különös tekintettel a kiszolgáltatott helyzetűekre. Azt ígérik, együtt fognak dolgozni egy olyan országos rendszer kiépítésén, amelyen keresztül bárki felhívhatja a figyelmet a problémákra, hogy hatékonyan és felelősségteljesen tudjanak fellépni.

Emellett arra bátorítják a bántalmazás áldozatait, hogy forduljanak közvetlenül az aláíró szervezetekhez, amelyek jogi és pszichoszociális tanácsadást biztosítanak.

Hangsúlyozzák azt is, hogy egy ember cselekedeteit nem lehet és nem szabad felhasználni egy egész közösség megbélyegzésére. Felhívják a média figyelmét, hogy felelősséggel és kiegyensúlyozottan közelítse meg a témát, mert az LMBTQ-közösség már amúgy is ki van téve a diszkriminációnak és az előítéleteknek, és az egyes személyek cselekedeteit nem szabad az egész közösségre kivetíteni, mert ez állandósítja a sztereotípiákat és súlyosbítja a marginalizálódást.

www.transtelex.hu

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux