Ugrás a tartalomra
x

Aggasztónak találja az ENSZ, hogy az Alaptörvény leszűkíti a család fogalmát

Az elmúlt két évben 13 alkalommal jelezte a magyar kormánynak az emberi jogok védelméért és alkalmazásáért felelős intézmény, az ENSZ Emberi Jogok Főbiztossága, ha szerintük jogsértés történt, és így tettek legutóbb is, december 15-én, amikor a kilencedik Alaptörvény-módosítás és az örökbefogadás szigorítása miatt írtak a kormánynak. Azt kérték, vonják vissza a törvényjavaslatot, mert szerintük azok alapvető jogokat sértenek, mivel kirekesztő módon az ellenkező nemű párokra szűkítik le a család fogalmát, az azonos nemű párokat kizárják az örökbefogadásból, a gyerekek nevelésének megfelelő irányává pedig a keresztény kultúrát, illetve a gyerek születésekor meghatározott nemet jelölik ki. A módosítóról itt írtunk bővebben.

Visszavonás persze nem történt, a kormány aznap szavazta meg a javaslatokat, válaszul pedig december 18-án kelt levelükben azt írták, hogy szerintük a nemzetközi jog azért nem határozza meg, mi a család, mert valójában az államokra bízza, hogyan definiálja, kezeli azt – írja a 444.hu. A kormány szerint csak a biológiai meghatározás került be a törvénybe, de ez nem jelenti társadalmi csoport jogainak korlátozását.

Az ENSZ Emberi Jogok Főbiztossága a 444.hu-nak azt mondta, hogy aggasztónak találják a család fogalmának szűkítését, „hiszen tovább súlyosbítja az ettől eltérő családok megbélyegzettségét, és teret ad az azonos nemű párok diszkriminációjának”. Nyugtalanítónak találják a születéskori nem identitás alapjául történő kijelölését is, mert „ez a gyakorlat komoly aggályokat vet fel az állampolgárok önrendelkezéshez való jogával kapcsolatban, és ugyancsak növeli a kijelölt iránytól eltérő emberek megbélyegzettségét, velük szemben az erőszak, a meghurcolás és a bántalmazás kockázatát” – válaszolták a lap megkeresésére.

A kormány még nem reagált a kritikára.

www.telex.hu

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux