Orbán Viktor tusványosi beszédének megkezdése előtt néhány perccel a tábor bejáratához érkezett ellendemonstrálni Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja szélsőséges egyesület vezetője és nagyjából tucatnyi társa. A csendőrök nem engedték be őket a táborba, egy k
Az eredetileg meghirdetett útvonaltól eltérítve ugyan, de megszervezték az első nagyváradi Pride-felvonulást, amelyen kis túlzással minden résztvevőre jutott egy csendőr vagy rendőr, akik a végén még néhány büntetést is kiosztottak. A felvonulók között ott voltak a bukaresti jogvédők, de többek között Cseh Katalin, a Momentum országgyűlési képviselője is.
Harmadszor szervezett Pride-hetet Nagyváradon az Ark Egyesület, de először szerepelt a programban felvonulás. 2023-ban beszélgetéseket, filmvetítéseket, műhelyeket és hasonló kulturális eseményeket tartottak, de a város utcáira nem mentek ki, még a rendezvényhelyszín körül is bonyodalmak voltak. Tavaly ismét volt Pride-hét Nagyváradon, de hivatalos felvonulást akkor sem tartottak, néhány tucat résztvevő tüntetett a polgármesteri hivatal előtt.
Idén aztán igazi felvonulást hirdettek. A korábbi évekhez hasonlóan az egyházi vezetők nyílt levélben tiltakoztak ellene, mondván ők igazán nincsenek a sokszínűség ellen, de a felvonulás feszültséget és „értékzavart” gerjeszthet a város közösségében.
A város vezetése pedig meghallotta az egyházi vezetők szavát: a felvonulás meghirdetett időpontja előtt néhány nappal, július 22-én közölték, hogy nem hagyják jóvá a felvonulást a javasolt útvonalak egyikén sem. A szervezők válaszul bejelentették, őket nem érdekli, hogy a hivatal gyakorlatilag betiltotta az eseményt, vonulni fognak és a Pride-felvonulások eredeti jellegéhez igazodva békés tüntetést tartanak. Több tucat civil szervezet foglalt állást mellettük.
Iulian Dițiu, az ARK Oradea elnöke a közleményben hangsúlyozta, hogy egyszerűen „nem értelmezhető véletlenként”, hogy az önkormányzat megtiltotta a Pride-felvonulásokat. Elmondása szerint 11 útvonalat javasoltak a hatóságoknak, de településfejlesztési és közterületrendezési munkákra és egyéb rendezvényekre hivatkozva az összeset visszautasították, és alternatív javaslattal sem jöttek. Dițiu szerint egyértelmű, hogy az önkormányzat döntése kizárja a helyi közösség egy részét a közterületről és nem más, mint szándékos stratégia a LMBTQIA+ személyek láthatóságának a megakadályozására.
A szervezők egyben azt is bejelentették, hogy szombaton délután a Bihar Megyei Tanács Fő utcai székhelye elől a Brémer tér és Szent László-híd érintésével a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal palotája elé vonulnak.
Az előzmények bemutatása azért is fontos, mert az egyházi vezetők tiltakozása és az önkormányzat elutasító válasza nélkül az első nagyváradi Pride-felvonulás néhány tucat résztvevős, csendes esemény lett volna, amiről a helyi sajtó ír egy rövid beszámolót. Ehelyett így bukaresti jogvédők érkeztek hevesen vitatkozni a rendőrökkel és a csendőrökkel, hogy ne állják útját a menetnek, és nemcsak Kolozsvárról láttunk ismerős arcokat, hanem még Budapestről is jöttek szolidaritásból tüntetni. Még Hollandia romániai nagykövete is felvonult. Jó hírét biztosan nem viszi Ilie Bolojan miniszterelnök városának.
Bihar megyében szombaton másodfokú hőségriasztás volt érvényben. A perzselő napon, a Fő utca szecessziós palotái és bérházai között igyekezve a meghirdetett helyszínre azért megfordult a fejemben, hol volt az eszem, amikor elvállaltam, hogy eljövök tudósítani. A tűző napon konkrétan elviselhetetlen volt a hőség, megállva egyből szédülés környékezett. Amikor a meghirdetett fél négyes kezdésre megérkeztünk, a Bihar Megyei Tanács épületének árnyékában nagyjából 50-60 személy várakozott. Ha nem látok meg egy transzvesztitát, simán lehet, hogy elmegyünk a kollégával a résztvevők mellett, mert a GPS kicsivel távolabb jelezte a gyülekező helyszínét. Néhány bukaresti ismerős tűnt fel egyből: Téglás István, akivel már korábban egyszer interjúztam, majd nem sokkal később a jogvédő szervezetek ismert aktivistái, Vlad Viski a MozaiQ-tól, Florin Buhuceanu és Victor Ciobotaru az Acceptől. Utóbbiak már a román államot is beperelték, hogy az végre ismerje el a kapcsolatukat.
Nagyváradi ismerősöm szerint a város korábbi tüntetéseihez viszonyítva igencsak sokan gyűltek össze. A városban még a Călin Georgescu elleni tüntetésre is csak tucatnyi ember gyűlt össze, miközben az országban több száz és több ezer fős megmozdulásokat szervezetek. Közben a szervezők kis zászlókat osztottak, majd kibontottak néhány nagyobb molinót is. Dobok is előkerültek. A 4 órai kezdésre határozottan formát kezdett ölteni a tüntetés, bár azt senki sem tudta, hogy mi is lesz pontosan, lesz-e vonulás, és ha igen, akkor merre. A szervezők egyeztettek a rendőrökkel és csendőrökkel, akikből annyit rendeltek ki a helyszínre, mintha legalábbis köztörvényes bűnözők jelentették volna be a felvonulást.
A megadott határidő után negyedórával aztán elindult a pár száz fős menet a meghirdetett úton, de csakhamar kiderült, hogy a csendőrségnek feltett szándéka megakadályozni őket ebben. Néhány feszült szóváltás és egyeztetés után a Fő utcáról egy félreeső mellékutca felé vették az irányt, ráadásul egy építkezésen át haladt a menet – ezt az alternatív útvonalat javasolta a csendőrség. Közben egyre lelkesebben skandálta a tömeg, hogy „Itt vagyunk, és hallani fogtok rólunk!”, „Létezünk, tehát számítunk!” vagy épp „Mindenkinek egyenlő jogokat!”. Hasonló feszült egyeztetések zajlottak Ady Endre büsztje előtt a Széchenyi-téren (Traian), illetve Szacsvay Imre impozáns szobrának szomszédságában a Libertății (értsd: Szabadság) téren. Igazán jól hangzik ott a „Szabadságot! Nagyvárad a miénk is! Ez így tovább nem mehet, egyenlőséget akarunk!”.
Végül a kis gyaloghídon a Körös-partra irányították a tüntetőket, akik ekkor már egyre dühösebben ordították, hogy „Szégyen!”. Közben pedig nemcsak a jelenlegi polgármester, Florin Birta, hanem Ilie Bolojan miniszterelnök nevét is többször emlegették, de a csendőröket sem zárták a szívükbe, akik a végén néhány szervezőnek büntetéseket is kiosztottak, majd széttárt kezekkel hozzátették, hogy „de hát csak titeket védtünk!”.
Végül az új földalatti parkolónál ért véget a tüntetés. A polgármesteri hivatal épületéig ugyan nem értek el a felvonulók, de a Szent László-tér szomszédságában talán már senki sem akart újabb szócsatába keveredni a csendőrséggel azért, hogy még 100 métert vonulhasson.
A felvonuláson több magyarországi politikus is részt vett. A Párbeszéd társelnöke, Barabás Richárd „Merj önmagad lenni” feliratú zászlót lobogtatva vonult fel, míg a Momentum országgyűlési képviselője, Cseh Katalin a gyűlés végén kérdésünkre azt mondta, a híradásokban olvasta, hogy betiltása ellenére is megszervezik a felvonulást, és szolidaritásként, mivel a városból többen is részt vettek az idei budapesti felvonuláson, úgy gondolta, ő is eljön Nagyváradra.
Az egyértelmű, hogy ha nem gördítenek ennyi akadályt a megszervezése elé és nem csendőrsorfalak között kell vonulni, akkor sokkal csendesebb esemény lett volna az első nagyváradi Pride-felvonulás. Így igazi, felháborodott tüntetés volt, és volt is amiért felháborodottnak lennie a helyi LMBTQIA+ közösségnek.