Ugrás a tartalomra
x

LMBTQ-indexen Dosztojevszkij, Platón, Stephen King, Oscar Wilde és mások művei Oroszországban

A tilalom nem csak a könyvesboltokra, de a hatalmas online könyvkereskedésre is kiterjed. Az indoklás nem ismert, de a tiltás a világirodalom és eszmetörténet több óriását is érinti. A cenzúrázás mögött Oroszország legnagyobb bankja áll.

Most már az égetés a következő fokozat – tartják a civil érdekképviselők

Oroszország legnagyobb online könyvkereskedése a Megamarket piactér, amelynek legnagyobb részvényese a Sberbank óriásbank, aki szemérmesen levette a nevét a felület korábbi elnevezéséről, de meghatározó részesedését megtartotta. (Oroszország és Kelet-Európa legnagyobb bankjáról van szó.)

Alekszander Pljuscsev újságíró röppentette fel a hírt, hogy a piactér több mint 250 orosz és külföldi szerző műveit vonta ki az értékesítésből. A tiltás tényét a kereskedő elismerte a Kommerszant újságnak, de azt nem árulta el, hogy az intézkedés kitől érkezett. 

Az ellenséges ügynökként megpecsételt újságíró szerint a tilalmi listát tavaly decemberben kezdte összeállítani egy homályos hatáskörű szervezet, az AKIT. Ez a társulás az internetes kereskedelmi vállalkozások csoportosulása, amelynek nincs hatósági jogköre. 

A hivatalos szervek tagadják, hogy létezne államilag elrendelt lista, és egy algoritmusról beszélnek, amit a törvények és a piaci viszonyok összehangolására fejlesztenek ki
A kezdeményezés az LMBTQ csoportokat, mozgalmakat és személyeket érintő súlyos törvények megszületésének sodrásában szökkent szárba, és az egyeztetésben a vezető nagykereskedő Megamarket is részt vett, a Cenzori Hivatal (Roszkomnadzor) és a belügyminisztérium társaságában.

Platón, Dosztojevszkij, Wilde, Woolf, Coelho, King

A fenti képen szereplő nevek mellett felkerült az indexre Giovanni Boccaccio, Stefan Zweig, Marcel Proust, Julio Cortazar, Haruki Murakami, John Irving és Vlagyimir Szorokin is. 

A még élő orosz szerzők közül különös fény esett a 70 éves Szorokinra, akinek legutóbb „Örökség” című regénye váltott ki felháborodást a bigott táborban, állítólagos LMBTQ-beállítottsága és „a gyermekek elleni erőszak propagandája” miatt. 

Az „Orosz prózát védő kezdeményezés” nevű intoleráns csoport még nyilvános felhívást is intézett az orosz Nyomozó Bizottsághoz, hogy „ellenőrizze” az írót.

Januárban az AST kiadó bejelentette , hogy az „Örökség”-et társadalmi aktivisták panaszai közepette vizsgálatra küldték. A könyv ezután eltűnt az online áruházak és piacterek, köztük a Labyrinth, az Ozon és a Wildberries kereséséből – jegyezte meg az RTV1 . 

Vlagyimir Szorokin

A szabadszájú és avantgard stílusú Szorokin művei gyakran vetítik fel az orosz társadalom pusztuló, disztopikus jövőét, de még a szovjet korszakban sem tiltották be. 

Az író-festő-fotós Szorokin „Garin doktor” című regénye 2021-ben még szerepelt a Nagy Orosz Könyvdíj listáján is. Pedig ebben a könyvben Oroszország már nem létezik, darabokra esett, és könnyen felismerhető politikai bűnösöket kínoznak benne, így Angelát, Emmanuelt, Donaldot, és egy bizonyos Vlagyimirt is.

A Novaja Gazeta tudomása szerint még Solohov „Csendes Don-ja” körül is csapkodott a gyanú villáma. Biztosra vehető viszont, hogy az indexálás eléri majd a „Nyár vörös nyakkendőben” című úttörő-könyvsorozatot.

Háttérben a rohamosan erősödő homofób törvényalkotás

2022 decemberében Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírt egy törvénycsomagot, amely teljesen megtiltja a „nem hagyományos szexuális kapcsolatok”, a pedofília propagandáját, az LMBTQ-hoz kapcsolódó információk terjesztését, valamint a nemek megváltoztatását minden korosztályú oroszok, tehát az idősebbek körében is.

Az Állami Duma előtt fekszik egy törvényjavaslat is, amely a „hagyományos nemi irányultságtól való eltérést” elmebetegségnek nyilvánítaná, és lehetővé tenné az érintettek pszichiátriai kényszerkezelését.

Az ilyen információk terjesztése az interneten, a médiában, a könyvekben, az audiovizuális szolgáltatásokban, a mozikban és a reklámokban tilos. 2023. november 30-án a Legfelsőbb Bíróság szélsőségesnek nyilvánította a nemzetközi LMBT+ mozgalmat, és betiltotta tevékenységét Oroszországban.

Van ellentmondás és zavart toporgás is

A teljes világirodalom szigorú átnyálazása és LMBTQ-kritikája szinte lehetetlen feladat, így a tilalom ellenére akadnak ellentmondások is. Például Oscar Wilde „Dorian Gray arcképe”  című műve, vagy Murakami „Norvég erdő"-je továbbra is megvásárolható a Megamarket webhelyén. Kérdés persze, hogy meddig, és mikor éri el ezeket a műveket is a digitális cenzúra fűnyírója. 

Ez kérdéseket vet fel a tilalom hatékonyságával kapcsolatban. A helyzet egy olyan országot fest, amely önmagával is vitában áll, és küzd, hogy drákói törvényeit a digitális kor valóságához igazítsa. 

Az eltérés rávilágít azokra a kihívásokra is, amelyekkel az oroszországi vállalkozások szembesülnek, és arra kényszerülnek, h  ogy a cenzúra homályos vizein evickéljenek, miközben ügyfeleik kiszolgálására is figyelniük kell. 

www.euronews.com

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux