VITAMINPÓTLÁS AZ ŐSZI IDŐSZAKBAN
Az ősz beköszöntével szervezetünknek a szokásosnál több támogatásra van szüksége. Bár ősszel csodás látványt nyújt a természet - gondoljunk csak a vörös és a narancssárga számos árnyalatában pompázó fákra -, több olyan hátulütője is van az évszaknak, amely miatt az emberek nagy része a háta közepére sem kívánja. Kevesebbet süt például a nap, többet esik az eső, és hűvösebbek a reggelek, az éjszakák. Az sem segít a helyzeten, hogy ilyenkor nagyobb eséllyel kaphatunk el valamilyen felső légúti megbetegedést, és gyakrabban érezhetjük úgy, hogy rossz a kedvünk, nincs energiánk vagy éppen motivációnk. Nem törvényszerű azonban, hogy szenvedéssel kell telnie ennek az időszaknak: ha figyelünk arra, hogy bizonyos vitaminokból eleget kapjon a szervezetünk, könnyedén vehetjük az akadályokat.
A legjobb módja annak, hogy megfelelő mennyiségben juttassunk a szervezetünkbe vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat, az, ha kiegyensúlyozottan táplálkozunk. Ez azonban nem mindig megy egyszerűen.
Nézzük, a rodalesorganiclife.com gyűjtése alapján milyen változatos módokon jelzi a testünk, hogy némi vitaminpótlásra lenne szükségünk.
Gyenge haj és körmök
Ezek a tünetek biotinhiányra utalhatnak, amiből sok van a teljes értékű gabonákban, tojásban, tejtermékekben, mogyoróban, halakban és csirkehúsban. Ha a bőrünk hámlik, gyulladt vagy irritált, illetve a hajunk elvékonyodott és töredezik, és a körmünk is törékeny, lehet, hogy nem ártana némi biotinpótlás – a napi ajánlott mennyiség 30 mikrogramm.
Megváltozott székelési szokások
Hasmenés, székrekedés, hányinger, hányás – esetleg foltok a bőrön, amelyek napfény hatására még rosszabbak lesznek? Mindez a niacinhiány tünete is lehet. Niacinból (B3-vitamin) 14-18 milligramm az ajánlott napi mennyiség, sok van belőle a húsfélékben, mogyorófélékben, zöld színű zöldségekben és gabonafélékben.
Sérülékeny bőr
Ha gyakran jelennek meg a bőrünkön sebek, zúzódások, horzsolásook, akkor lehet, hogy nem fogyasztunk elegendő C-vitamint – a citrusfélékben, guavában, kelben, eperben, papayában és a sárga színű paprikában van belőle a legtöbb. Ebből a fontos antioxidánsból 60 milligramm az ajánlott napi mennyiség.
Véres szemek
Ez a tünet B2-vitamin – vagy más néven riboflavin – hiányra utalhat, amiből bőven van a tejben, húsfélékben, tojásban, mogyorófélékben, és a zöld színű leveles zöldségekben . A napi ajánlott riboflavin-adag 1,2 milligramm.
A vitaminok nem csak abban segítenek, hogy szervezetünk harcoljon a megfázás ellen. A megfelelő vitaminbevitel küzd a súlygyarapodással is. Egy kutatás szerint, akiknél megjelenik a vitaminhiány, azoknak általában magasabb a BMI-értéke is, vagyis elhízottak.
Lábgörcsök
A gyakori izomgörcsök E-vitamin hiány jelei is lehetnek, amiből sok van a magokban, mogyorófélékben, tojásban és zöldségolajokban. A napi ajánlott bevitel 15 milligramm – ha éjszaka sokat görcsöl a lábunk, akkor könnyen lehet, hogy pótlásra lesz szükség.
Fontos például, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk bizonyos vitaminok bevitelére.
Mutatjuk, melyek azok a vitaminok, amelyekre mindenképpen szükségünk van ősszel.
C-vitamin
Kezdjük is mindjárt immunrendszerünk egyik alapvető "támaszával", vagyis a C-vitaminnal . Ez a rendkívül értékes antioxidáns segít a szabad gyökök által okozott oxidatív stressz elleni küzdelemben (ezért van jó hatással például az immunrendszer működésére), részt vesz az energiaháztartás szabályozásában, csökkenti a fáradtságot és serkenti a kollagéntermelést, ami által hozzájárul a bőr, a fogak, a csontok és az érfalak egészségéhez. Apropó bőr: ősszel azért van akkora jelentősége a C-vitamin bőrre kifejtett jótékony hatásának, mert ilyenkor az időjárás jobban igénybe veszi kültakarónkat, amelynek így több támogatásra van szüksége.
D-vitamin
A D-vitamin szintén kiemelt fontosságú ősszel. Szervezetünk saját maga is elő tudja állítani, ha a bőrt napfény éri; mivel azonban ősszel kevesebbet süt a nap, pótlás nélkül a D-vitamin szintje csökkenésnek indul. Ennek következtében könnyebben lebetegedhetünk (és hosszadalmasabb lehet a gyógyulás is), levertnek érezhetjük magunkat, és folyamatos fáradtsággal, álmossággal küzdhetünk. A D-vitamin egyébként az immunrendszer támogatása mellett segít az izmok, a csontok és a fogak egészségének megőrzésében, és a sejtosztódási folyamatokban is részt vesz.
B-vitaminok
Érdemes ügyelni arra is, hogy B-vitaminokból (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 ) se szenvedjünk hiányt az őszi hónapokban, hiszen kiemelt szerepük van a szervezet védekező mechanizmusának támogatásában. A B-vitaminokról összességében elmondható még, hogy segítenek az anyagcsere megfelelő működésében, védik a szív- és érrendszert, hozzájárulnak a mentális frissesség megőrzéséhez, illetve a haj, a bőr és a köröm egészségének, szépségének megőrzésében is részt vesznek.
A-vitamin
Ahhoz, hogy az immunrendszerünk jól működjön, és pajzsként védjen minket a betegségektől, fertőzésektől, a fentiek mellett szükség van egy másik jól ismert antioxidánsra, az A-vitaminra vagy más néven retinolra is. Kiemelendő, hogy az A-vitamin ugyancsak hozzájárul a bőr (és egyéb szövetek) épségének megőrzéséhez, de jótékony hatásai közé tartozik még a látás folyamatának támogatása. Mindemellett nélkülözhetetlen a növekedéshez és a csontok egészséges fejlődéséhez.
E-vitamin
Végül, de nem utolsósorban érdemes megemlíteni az E-vitamint , vagy más néven tokoferolt, amely szintén antioxidáns hatású. Íme, néhány pozitív egészségügyi hatása, amelyeknek ősszel különösen nagy hasznát vesszük: segít a fertőzések elleni védekezésben, és mivel javítja a sejtek regenerációs folyamatát, ha véletlenül lebetegednénk, gyorsítja a gyógyulást is; hozzájárul a bőr nedvességtartalmának megtartásához, ezáltal óvja és ápolja külső védőtakarónkat; enyhíti a kimerültség, fáradtság tüneteit, elősegíti az energiaszint növelését.
Mivel az őszi hónapokban nagyon fontos, hogy extra támogatást kapjon a bőrünk, a "bőrbarát" vitaminok mellett egy hasonlóan hasznos nyomelem, a cink pótlásáról sem szabad elfelejtkezni. A cink ugyanis nagyban hozzájárul a bőr normál állapotának fenntartásához, és a bőrsérülések gyors gyógyulását is elősegíti. Az is mellette szól - főleg most, a hűvösebb időszakban -, hogy kulcsszerepet játszik immunrendszerünk erősítésében, hiszen támogatja az immunsejtek működését.
A legjobb források
C-vitaminban gazdagok a különféle citrusfélék, a paprika, a csipkebogyó és a brokkoli,
kiváló D-vitamin-források a zsíros halak vagy a tojássárgája,
sok B-vitamin található a tengeri herkentyűkben, az állati belsőségekben vagy a hüvelyesekben,
nagy mennyiségű A-vitamin rejlik az édesburgonyában, a spenótban és a kelbimbóban,
E-vitamint pedig az olajos magvakkal, növényi olajokkal tudjuk legkönnyebben bevinni a szervezetbe.