Ugrás a tartalomra
x

Forrong a levegő a német katolikus egyház háza táján

Büszkén állnak az LMBT közösség színeiben pompázó szivárványos transzparensek a templom előtt Köln egyik csendes részén. A Szent Pankráciusz-templom az egyike annak a mintegy száz templomnak, amely Németország-szerte nyilvános áldást szervezett tavaly májusban. Minden szerelmespárt megáldottak, nemcsak a heteroszexuálisokat.

Karin Hörstmann és a felesége, Britta frigyére ugyancsak akkor került áldás. Régóta várták már, hogy elismerjék a kapcsolatukat.

"20 éve vagyunk együtt a feleségemmel. A polgári jog szerint tavaly óta házasok vagyunk, 2008-tól bejegyzett élettársi kapcsolatban éltünk. Egy felfüggesztett katolikus paptól már korábban megkaptuk az áldást, de persze csak titokban, nem volt nyoma. Pedig a hit számunkra nagyon fontos. Lenyűgöző és mélyen megindító érzés volt, hogy végre nem kell többet titkolóznunk. Hatalmas lépés ahhoz képest, ahogy Róma megkülönböztetett és elutasított minket, megtagadva az áldást" - mondja Karin.

A Szent Pankráciusz-templomba járó római katolikus hívők lelki gondozását Wolfgang Fey látja el. A pap döntése volt, hogy gyülekezetében az egynemű párok is megkaphassák az áldást.

"Amikor még én voltam gyerek, akkor az apa, az anya és a gyerek alkotta a családot, de most ez már egészen más. Lehet két apukád, vagy két anyukád. Vannak mozaikcsaládok, egyedülállók szülők. A lelkipásztor számára az áldás áll az élet középpontjában. Éber szemmel és elmével kell érzékelnünk, hogy hogyan élnek az emberek. Meg kellene tanulnunk a valós életet és együtt kellene élnünk az emberekkel" - vélekedik a pap.

 

 

A vatikáni doktrínával szembeforduló áldásosztás csak egyik eleme annak az egyre szélesedő reformmozgalomnak, amely megkérdőjelezi a a pedofil botrányok miatt megrendült német katolikus egyház szerepét. Rainer Marie Woelki bíboros, a kölni egyházmegye érseke azért került a bírálatok kereszttüzébe, mert nem engedett nyilvánosságra hozni egy 800 oldalas jelentést a német katolikus egyházmegyékben történt, főként kiskorúak ellen elkövetett szexuális visszaélésekről.

A német katolikusok körében hatalmas a felháborodás. A kölni kerületi bíróságra naponta több tucatnyian is érkeznek, hogy bejelentsék, kilépnek a német katolikus egyházból. Az iroda szervere egyszer le is fagyott, annyian akarták egyszerre letölteni a kilépési nyilatkozatot.

"Kénytelenek voltunk a korábbinál több időpontot kijelölni az ügyfélfogadásra. Eleinte havonta 600 ilyen ügy volt, most néha már az 1800-at is eléri" - tudta meg stábunk Maurits Steinbachtól, a kölni kerületi bíróság szóvivőjétől.

A német hívőknek egyházi adót kell fizetniük saját felekezetük egyházi intézményeinek fenntartásához. A vatikáni tanokkal szembeni ellenérzés miatt egyre több katolikus hagyja el az egyházat. Nem akarják többé anyagilag támogatni. A legutóbbi visszaélési botrányok óta a kilépések száma ugrásszerűen megnőtt.

Doris Bauer hosszú évekig szolgált a német katolikus egyházban. Tavaly kilépett, de továbbra is dolgozik egy olyan keresztény közösségben, a Mária 2.0-ban, amely a vallási intézmények alapos reformját szorgalmazza.

"A Mária 2.0 követeli, hogy szüntessék meg a szexuális erőszakot megalapozó körülményeket és okokat. Az elkövetőket fosszák meg a hivataluktól. A nőknek az egyház összes irodájába legyen joguk belépni, valamint a kötelező cölibátus helyett a papok maguk dönthessék el, hogy azt választják-e. A szexuális erkölcsnek is feltétlenül változnia kell. Az eddigi már valóban nem felel meg a jelenlegi világnak, kiközösítő és embertelen" - mondja Doris.

A felvetések erősen megosztják a német papságot. A zsinati út néven folyó párbeszéd 2 éve indult el a a konzervatívok és reformerek között. A püspöki konferenciának és a német katolikusok központi bizottságnak 2022-re kell meghoznia javaslatait az egyház megreformálásáról.

Marianne Arndt aktív résztvevője a zsinati útnak. Évek óta az egyháznál dolgozik. Minden hónapban prédikál egy kölni idősek otthonában. A nők számára hivatalosan ez csak akkor megengedett, ha a szentségeket nem ők, hanem egy pap adja. A nyugdíjas otthon lakói szerint viszont ez abszurd és teljességgel igazságtalan.

"Az ember egyszerre férfi és nő. Isten így teremtett minket, a saját képmására. Nem tartom helyesnek, hogy az emberiség egy részének megtiltják az ige terjesztését" - fejti ki a véleményét az egyik idős férfi.

Marianne tavaly májusban részt vett a Női prédikátorok napján, amelyhez tucatnyi német templom csatlakozott. El akarják érni, hogy nekik is joguk legyen prédikálni, ne csak a papoknak.

"A középkorban a katolikus egyház megengedte, hogy a lányok is tanulhassanak. Ma azt kell lehetővé tennie, hogy a nők azonos jogokat élvezzenek az egyházi intézményekben, egyenlő jogokkal, kötelességekkel és felelősséggel rendelkezzenek és ezáltal megváltoztassák a világ arculatát" - vallja Marianne.

A változás szelei már érezhetőek a német katolikus egyház hierarchiájában, legalábbis egy részében biztosan. Az esseni egyházmegye vezetői az intézmény struktúrájának és doktrínáinak reformját szorgalmazzák.

"A katolikus egyházban lévő elégedetlenség és nyugtalanság a visszaélésekkel kapcsolatos botrányoktól függetlenül is hatalmas. Ott van a nők egyenjogúságának kérdése, vagy az, hogy hogyan kezeljük a tényt, hogy egyre kevesebben mennek papnak. Vagy az, amikor az azonos nemű párok arcába mondják, hogy bűnben élnek. Ez bántó és sértő. Ezen változtatnunk kell" - mondja az egyházmegye püspökhelyettese, Klaus Pfeffer, aki szerint a német katolikus egyházat a széthullás veszélye fenyegeti, ha nem sikerül megfelelő egyensúlyt találni a különböző áramlatok és nézetek között.

Az egyházmegye püspökhelyettese úgy látja, ha semmi sem változik, visszafordíthatatlan lesz a papi elhivatottságban és a hívek számában tapasztalható esés.

www.euronews.hu

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux