Ugrás a tartalomra
x

BUDAPEST PRIDE: A SAJÁT NEMÜKHÖZ VONZÓDÓK IS A MAGYAR NEMZET TAGJAI

Ráadásul többen vallják közülük kereszténynek magukat, mint sokan gondolnák. A rendezvény szervezőivel beszélgettünk, akik elmondták, hogy ugyanúgy tisztelik a magyar koronát, mint minden honfitársuk - a SZEMlélek magazin cikke.

"Az elmúlt napok egyik vitatémájává vált egy képi ábrázolás, amelyet a köznyelvben csak „melegfelvonulásnak” nevezett rendezvény kapcsán tettek közzé a szervezők, annak az üzenetnek az illusztrálásaként, hogy augusztus 20. minden magyar ünnepe. Egyes médiumok részéről éles támadás, sőt, pereskedés lett a reakció, némelyek egyenesen az idei Pride esemény logójaként hivatkoztak - valótlanul - a problémásnak tekintett képre. Akad, aki szerint ennek a képnek a közzététele lehetetlenné tette a témáról való párbeszédet.Mi olyan módon reagáltunk a képre, hogy megkerestük a Budapest Pride szervezőit, akik jelezték, hogy nagyon szívesen leülnek velünk beszélgetni a témáról. Tudták, hogy két katolikus hívővel fognak találkozni, akik nem értenek egyet a Pride létével, a botrányokozással, mégis, eltérő gondolkodásunktól függetlenül kölcsönös nyitottsággal kezdtünk bele az igenis lehetséges párbeszédbe.

A Budapest Pride szervezőit Radványi Viktória és Majercsik Johanna képviselte, a SZEMlélek részéről Gégény István és Sáhó Eszter tette fel a kérdéseket.

- Néhány nap elteltével talán már egy kicsit madártávlatból tudunk rátekinteni a vitát kiváltó kép közzétételére, amelyért még saját közösségi oldalatokon is kaptatok kritikát a veletek szimpatizálóktól. Mit gondoltok erről a helyzetről?
- Érdemes tisztázni, hogy az említett kép egy illusztrációja volt csupán a honlapunkon közzétett hírnek, amely arról szólt, hogy azon a héten lesz a felvonulás, amelybe augusztus 20. is beleesik. Nagyon fontos, hogy ezt kommunikáljuk a közösségünk felé, mert sokan attól tartottak, hogy esetleg elmarad a rendezvény, az eredeti időpontban nem is tudtuk megtartani. Azt is hangsúlyozni akartuk, hogy mi a pontos dátum: augusztus 22., amit a változás miatt sokkal többször kell kommunikálni, mint az előző években. Nagyon fontos, központi gondolat, hogy az államalapítás minden magyar ember ünnepe. Nem könnyű egy hosszabb, 1,5 gépelt oldalnak megfelelő szöveg lényegét egyetlen képben megfogalmazni úgy, hogy azt is elérd, hogy az emberek a kép láttán rákattintsanak a cikkre, elolvassák a szöveget. Erre a képre esett a választásunk, és akkor még nyilvánvalóan nem tudhattuk, hogyan fog erre reagálni a társadalom. Eddig korábbi felvonulásokon készült fotókat szoktunk illusztrációnak betenni, de most ez tűnt a legadekvátabb választásnak. Egyszerre akartuk felhívni a figyelmet az ünnepre és a dátumra is. Azóta a reakciókból, így a kommentekből is látható, hogy megosztóvá vált ez a kép, ugyanakkor sok emberhez el is jutott ezáltal az üzenet. Ma már nem vagyunk biztosak benne, hogy ez volt a legszerencsésebb illusztrálása a szövegnek, de se meg nem gyaláztuk a jelképet, tiltott használatról sincs szó.

- Talán jó lenne annak egyértelmű kimondása, hogy ha jól értjük, semmi olyasféle szándék nem volt bennetek, hogy megbántsatok, provokáljatok ezzel keresztény embereket, meggyalázzátok a szent koronát.
- Persze, ezt kimondhatjuk. A korona minden magyar ember jelképe, az LMBTQ embereké és a nem LMBTQ embereké egyaránt. Önmagában érdekes kérdés, hogy egy szivárvánnyal hogyan lehet meggyalázni a koronát, különösen úgy, hogy még a Bibliában is fontos szimbólumként szerepel Noé bárkájának történetében. De a meggyalázás ténye mellett a szándék sem áll fenn, hiszen oda érdemes visszatérni, ahonnan kiindultunk: augusztus 20. minden magyar ember ünnepe. Ráadásul a szent korona ugyanolyan fontos jelképe a keresztény LMBTQ embereknek, mint a keresztény nem LMBTQ embereknek.

- A rendőrség is nektek adott igazat, hiszen jelezték, hogy nem valósult meg semmilyen szimbólum meggyalázása.
- Szerintünk a feljelentők is tudhatták, hogy ez nem fogja jogilag megállni a helyét. Mi is konzultáltunk jogászokkal, akik megmosolyogták az egészet. Valószínűleg a pereskedésnek sajtómegjelenések generálása volt a valódi célja – ez egy sajnálatos jelenség, hogy ma a sajtóban gyűlölködéssel nagyon könnyű tematizálni. Sokan szeretnének bekerülni a hírekbe, és ahogy ti is írtátok, sokan valószínűleg csak most tudták meg, hogy egyáltalán létezik Szent Korona Rádió. A mi szempontunkból mérhető volt, hogy önmagában nem volt kimagaslóan magas elérésű a cikk, amin a pereskedés jelentősen változtatott. Nagy kérdés, hogy akik a feljelentést tették, elolvasták-e egyáltalán a szöveget, amire a kép csak felhívta a figyelmet. Merthogy a cikkben aztán tényleg semmi gyalázkodás nem szerepel: az időpontra hívjuk fel benne a figyelmet és a már említett központi üzenetre. Eddig még soha nem esett erre az ünnepi hétre a Budapest Pride, amit ráadásul a 25. alkalommal tartunk meg, így számunkra ez több ünnep találkozása.

- Akkor tehát éppen az ünnep kihangsúlyozása miatt is esett a választásotok a szent koronára. De történt még előtte más is: arra a bizonyos 33. paragrafusra is akartatok ezzel a képpel reagálni?
- Volt külön kampányunk a születési nemet érintő törvény kapcsán, de jellemzően egyszerre mindig több dolgot kommunikálunk. Maga a kép a honlaphírrel együtt elsősorban a fesztiválról és a felvonulásról szól. A fesztivál augusztus 14-én kezdődik és 23-ig tart majd.

- Látva azt a hatást, megütközést, amit kiváltottatok, ugyanígy csinálnátok?
- Erre nehéz lenne visszamenőlegesen egyértelmű választ adni, az viszont biztos, hogy jobban oda fogunk figyelni arra, hogy milyen jelképekhez nyúlunk a jövőben. Akár a saját közösségünkön belül is megosztó lehet egy kép. Ettől egyébként nem félünk annyira, mert szerintünk az értelmes vitának helye van az életünkben.

- Ki dönti el, hogy mi lesz egy adott évben a Pride logója?
- Ez nem a Pride logója, nem is a címere. A Budapest Pride logója 2018 óta változatlanul ugyanaz, az emlegetett kép pedig egy a sorban abból a 30-40 képből, amit évente a cikkeink illusztrációjaként közzéteszünk. Címerünk eleve nincs, a logónk pedig ez:

A kérdésre válaszolva: logóválasztás esetében az egész szervezőcsapatot bevonjuk a konszenzusos döntéshozatalba, a végső változatot mindenkinek le kell okéznia. Egyébként munkacsoportokban dolgozunk, a honlaphíreket például a médiakommunikációs munkacsoport készíti. Négyen vagyunk: valaki megírja a szöveget, a másik átnézi, a végeredményt közösen alkotjuk meg. Általánosságban elmondható, hogy nem a képhez írunk szöveget, hanem miután elkészült egy írás, mindig azon szokott a legnagyobb dilemmázás menni, hogy milyen képet tegyünk mellé. Jajj, az már sokszor volt, na, ezt már tavaly, vagy tavalyelőtt elsütöttük… Azt gondoltuk, hogy most az ország is ünnepel, mi is ünneplünk, tök jó. A fő tartalom továbbra is a szöveg.

- Akárhonnan nézzük, óriási kampányt kaptatok, ingyen.
- Ez minden évben így van.

- Búcsúzzunk el ettől a képtől! Attól azonban ne vonatkoztassunk el, hogy a Pride mindig olyan botrányokkal jár együtt, amik aligha segíti elő azt a nagyon szükséges párbeszédet, ami a másként gondolkodók közötti megértést szolgálhatná. Sőt, nyilván a saját nemükhöz vonzódók egy részének sem ad semmi pozitívumot az, ha velük kapcsolatban a bőrnadrág, perverzitás és egyebek jutnak a társadalom legtöbb tagjának eszébe. Nem gondoljátok, hogy inkább az árkot mélyítik ezek az alkalmak?
- Ha nem tartottuk volna meg az elmúlt negyed évszázadban ezeket a felvonulásokat, nem lennének mostanra olyan jogai az LMBTQ embereknek, amelyek immár adottak. Maga a felvonulás vizibilitást ad a közösségünknek, de a Pride nem csupán erről szól. Ezért is utaltunk rá, hogy ez igazából egy fesztivál, ami egy héten át tart, a felvonulás pedig ennek egy eleme. Sok embernek a rengeteg további programról fogalma sincs. Ha nincs a koronavírus, egy egész hónapon át tartott volna a fesztivál, Budapesten kívül más városokban is. A felvonulás kétségkívül a látványosabb programunk, de láthatóság nélkül nem lehet társadalmi változást elérni. Enélkül nem lehetne beszélni arról, hogy van-e jogi egyenlőség, nem lenne hol beszélni arról, hogy van-e társadalmi elfogadottság. Így viszont rengeteg cikk jelenik meg, lehet velünk, rólunk beszélgetni, ahogy most mi is tesszük nyolcszemközt. Szélsőséges erők ebből a felvonulásból azt szokták kihangosítani, hogy bőrtangás férfiak vonulnak – mi még ilyet nem láttunk, pedig sok Pride vonuláson jelen voltunk. Láttunk viszont bőrtangás férfit több zenei fesztiválon is. Jártatok egyébként már Pride felvonuláson?

- Nem.
- Ha eljönnétek, azt látnátok, hogy az emberek 99 százaléka úgy néz ki, mint mi. Van rajtuk póló, nadrág, vagy szoknya. Vannak, akik színesebben öltöznek fel ilyenkor, felvesznek egy parókát, ráfestik a szivárvány színeit az arcukra, de ez minden fesztiválon így van. Ez egy olyan nap, amikor az LMBTQ emberek együtt lehetnek az utcán, biztonságban, nagyon sok támogató személy jelenlétében. Nincs pontos statisztikáink, de tudjuk, hogy sok hetero pár jön el a gyerekeivel, úgy tapasztaljuk, egyre többen vannak. Azt tudjuk, elfogadjuk, hogy mint minden rendezvénynek, ennek is vannak ellenzői. A felvonuláson túl a fesztivál részét képezik kerekasztal beszélgetések, workshopok, piknik jellegű események, előadások, filmvetítések. 37 programunk lesz idén összesen. Ez igazából egy civil közösségi fesztivál, amelyre bárki jelentkezhetett az év elején. Keresztény szervezetek is szoktak jelentkezni, két ilyen csoport már évek óta szervez programokat a fesztivál részeként. Nem gondoljuk, hogy ez így, összességében, az edukatív, szórakoztató programokkal kontraproduktív lenne. Nem is lehetne szerintünk ennél jobban csinálni."

 

 

A cikk folytatása itt olvasható.

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux