A melegjogokról is szól az orosz alkotmánymódosítás
Az alkotmánymódosító népszavazáson az oroszok nem csak arról döntenek, hogy Putyin elnök szinte korlátlan idejű felhatalmazást kaphat a hatalomban. A 206 módosítás egyike a család fogalmát egy férfi és egy nő házasságára korlátozza.
Nyikoláj Mojszejev, egy alapítvány elnökeként élénken lobbizott azért, hogy ez a pont bekerüljön az alkotmánymódosító csomagba.
Szerinte ezzel megerősítik a hagyományos családi értékeket, és lezárják a különböző gender-vitákat. "Bár sok országban engedélyezett az azonos neműek házassága, az oroszok többsége ezt elutasítja."
Az Amnesty International oroszországi irodájának vezetője attól tart, a módosítás után tovább durvul az LMBT ((leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek))-személyek diszkriminációja Oroszországban. Natalia Zvjagina úgy véli, "ez felér egy jelzéssel, hogy korlátozhatók a melegek jogai. Ami agressziót válthat ki a társadalomban velük szemben".
Ami eddig is jelen volt. Közismert a melegjogi aktivista, Julia Cvetkova esete, akinek a nemi sztereotípiákat kifigurázó un. testpozitív rajzait "pornográfia terjesztésének minősítették”, és hatéves börtönbüntetésre ítélték.
Elmondta, hogy gyakran kap fenyegetéseket, de nem csak magát félti. A közösségi felületeken sok olyan homofób hozzászólást olvas, hogy "hamarosan alkotmányos jogunk lesz üldözni a melegeket."
Az alkotmánymódosításról csomagban döntő népszavazás július elsején zárul.