SzMME közlemény a gyülekezési törvény módosításával kapcsolatban
A Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének nyilatkozata és tiltakozása a Pride felvonulások betiltására megalkotott törvénymódosítás és a gyülekezési jog korlátozása ellen.
A 2025. március 17-én elfogadott és kihirdetett 2025. évi III. törvény kapcsán Egyesületünk álláspontja a következő.
A jogszabály elfogadása a társadalmi és politikai vita teljes mellőzésével történt.
Az elmúlt tizenöt év törvényhozási gyakorlatába sajnálatos módon jól illeszkedve. A törvény benyújtásától annak elfogadása, kihirdetése és hatálybalépése 48 óra alatt megtörtént úgy, hogy, a jogszabály tervezetének semmilyen előzetes társadalmi vitája, hatásvizsgálata nem történt meg. A benyújtók a tervezet kivételes eljárásban történő tárgyalását kérték, ami ellehetetlenítette a szakmai egyeztetést és a politikai vitát. Sem a törvénytervezet, sem a kivételességi eljárást kérő beadvány nem tartalmaz indoklást arra vonatkozóan, hogy egy ilyen fontos, alapvető jogot korlátozó intézkedés elfogadása miért mellőzi a vitát és miért szükséges annak soron kívüli elfogadása és hatályba léptetése.
A jogszabály rendelkezései visszaél a jogi eszközökkel az alapjogok korlátozásában.
Bár a törvény alapvetően a gyülekezési jogot korlátozza, de emellett olyan eszközöket vet be a tüntetők ellen, amelyek súlyos visszaélésekre adnak lehetőséget. Ezzel összességében a szabad politikai véleménynyilvánítás egyik legfontosabb formáját korlátozza, lehetetleníti el az új (kormányzati) rendelkezés.
Gyermekvédelem, mint ürügy.
Az elmúlt években a kormányzat több alkalommal hivatkozott a gyermekek védelmére, amikor az LMBTQIA+ csoport elleni kampányt folytatott, miközben a gyermekek valódi jogainak védelméért lényegében semmit sem tett. Különösen a “kegyelmi botrány” után a szakmai szervezetek több alkalommal megfogalmazták követeléseiket, de ezeket az elmúlt egy évben a kormány figyelembe sem vette. A gyülekezési jog korlátozása nem védi meg a gyerekeket semmitől, nem javítja az életesélyeiket, ahogy az LMBTQIA+ személyek elleni uszítás sem.
Az elmúlt években több hasonló folyamatnak voltunk szem- és fültanúi: hol a hajléktalanokat, hol a romákat, hol a szegényeket, hol a migránsokat vagy épp véletlenszerűen kiválasztott civil szervezeteket okolt a kormány és a kormányközeli média minden rosszért.
A Pride 2025-ben már nem csak egy szexuális kisebbség jogairól, hanem minden elnyomott, megalázott társadalmi kisebbség jogairól szól – ezért kell kiállni a Pride mellett!
Határozottan tiltakozunk az ellen, hogy a gyülekezési jogot, mint alapvető jogot, és a szabad véleménynyilvánítás jogát bármilyen, propaganda céllal korlátozza a kormány! Tiltakozunk az ellen is, hogy a társadalom egy csoportját - jelen esetben az LMBTQIA+ embereket - ilyen mértékű kirekesztés és jogegyenlőtlenség érjen.
Az SzMME elnöksége