A transzneműeket ellátó kiskunhalasi orvosok szabadságáért tüntettek Kecskeméten
Körülbelül 70 tüntető gyűlt össze a Batthyány utcai Kecskeméti Rendőrkapitányság épülete előtt szombat délután. Mint a helyi KecsUP portál írja, a tiltakozók annak a két kiskunhalasi orvosnak a szabadlábra helyezését követelték, akiket még idén januárban vesztegetés elfogadásának gyanújával tartóztatták le a rendőrök, mert munkaidejükön kívül, a helyi kórházban, pénzért nemátalakító műtéteket végeztek. A két orvost jelenleg is a kecskeméti épület fogdájában tartják fogva, ezért itt tartották a demonstrációt. A tüntetésről készült képeken látszik, hogy a demonstrálók közül többen az LMBTQ-közösséget szimbolizáló szivárványos zászlókkal és esernyőkkel, illetve a transznemű közösség zászlajával mentek ki a Batthyány utcai Rendőrkapitányság elé.
Az eseményt, ahol gyertya- és fáklyagyújtással fejezték ki a tiszteletüket az orvosok iránt, magánszemélyek szervezték, szerintük a két orvos letartóztatása egy koncepciós per része, és rendőri túlkapás történt, a letartóztatást pedig egy másfél éves „boszorkányüldözés” előzte meg. A tüntetésen felszólalt dr. Balta Flóris, Gömbicz Kata és Hollósy Nikolett Bernadett szervezők, akik hangsúlyozták, hogy az orvosok hősök, és az orvosok páciensei által írt leveleket is felolvasták. A szervezők hangsúlyozták, a nemi megerősítő műtétek nem illegálisak Magyarországon.
A rendőrség korábbi híre szerint a letartóztatott doktornő – aki magánpraxisa mellett a kiskunhalasi kórházban is dolgozott – 2022 óta végzett sebészeti, jellemzően nemátalakító műtétet és egyéb vizsgálatokat és kezeléseket. A műtétekért 600 ezer és 1 millió forint közötti összegeket kért el. A pénzért vállalt beavatkozásokat a másik, szintén letartóztatott orvossal végezték a kiskunhalasi kórházban a munkaidejükön kívül. Az orvosok a beavatkozásokhoz az egészségügyi intézmény infrastruktúráját használták, és közfinanszírozott ellátás keretében hajtották végre, az operációk után a betegek kórházi ellátásban részesültek.
A szervezők szerint azért is problémás, hogy letartóztatták a két kiskunhalasi orvost, mert számos páciens épp a hormonterápia közepén esik el a megfelelő készítményektől, amikre életük végéig szükségük lenne.
A KecsUP beszámolója szerint a tüntetésen elhangzott, hogy Magyarországon „rohad az egészségügy és a gyermekvédelem”, a jogok korlátozása és a kisebbségek elleni fellépés pedig „a történelem legsötétebb bugyraira vezet vissza”, ezért ilyen közállapotok mellett nem a kiszolgáltatott helyzetben lévőket és a rajtuk segítő orvosokat kellene büntetni.
Dr. Balta Flóris szerint jelenleg több orvos tagadja meg a hasonló műtéteket kérő pácienseket, mint amennyien ellátják őket. Szerinte sokan félnek elvégezni ilyen beavatkozásokat az orvosok közül, akik általában a kellő szakértelem hiányára hivatkoznak, vagy arra, „hogy nem tudják, hogyan lehet a hormonkészítményt az átlag hormonhiányon kívül más diagnózisra kiadni”. Éppen ezért a hormonterápián lévő magyar emberek kénytelenek Magyarországon kívül ellátást kérni az EU-ban.