Ugrás a tartalomra
x

Közmunkára ítélte a bíróság a meleg szomszédjukat szekáló tiniket

100, illetve 80 óra közmunka az ítélet a folyamatos beszólogatásért, bántalmazásért.

A XXII. kerületben lakó Kristóf 2016 májusában, 16 évesen egy Facebook-posztban vállalta fel, hogy saját neméhez vonzódik. Értesült erről két közelében lakó fiatal is, akik ezt követően mindent megtettek annak érdekében, hogy megkeserítsék a fiatal életét, szidalmakat vágtak hozzá minden adandó alkalommal, és többször úgy tettek, mintha meg akarnák ütni. Az egyikük két-három alkalommal szándékosan vállal meglökte, hiába próbálta Kristóf kikerülni.

A fiúnak egy idő után elege lett a szekálásból és a Háttér Társasághoz fordult segítségért, ahol azt tanácsolták neki, hogy tegyen feljelentést a rendőrségen. Bár az elkövetők kiléte már az eljárás elején ismert volt, a nyomozás évekig tartott, a büntetőeljárás pedig csak most, 2021 nyarán zárult le.

A Budai Központi Kerületi Bíróság az idén januárban megszületett elsőfokú ítéletben a vállal Kristófnak nekimenő támadót bántalmazással elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntette miatt 60 óra közmunkára, a másik támadót folytatólagosan elkövetett becsületsértés vétsége (és egy korábbi rongálásos ügy miatt) miatt 80 óra közmunkára ítélte. A bíró ítéletében kiemelte, hogy a sértettre használt kifejezések lealacsonyítók, megszégyenítők, a sértett emberi méltóságát durván sértőek voltak, és mind a bekiabálásokat, mind a bántalmazást a sértett szexuális irányultsága motiválta. A másodfokú bíróság az ítéletet annyiban módosította, hogy a 60 óra közmunkát 100 órára emelte.

„A párommal eleinte jobbnak tűnt nem kimutatni kapcsolatunkat, inkább nem jártunk kézen fogva. Engem zavart először, én kezdtem el mondogatni, hogy viselkedhetnénk akár úgy is, mint a heterók. Végül mindkettőnknek leesett, hogy semmi értelme úgy boldognak lenni, úgy szeretni egymást, hogy közben azzal kell szembesülnünk mindennap, hogy csak a négy fal között engedhetjük el magunkat. Ezért is tartottam fontosnak, hogy ne hagyjam annyiban, amikor fizikai atrocitás ért” – idézte a Háttér Társaság közleménye Kristófot.

„A meleg és leszbikus fiatalok rendszeresen vannak kitéve hasonló támadásoknak, de csak kevesükben van annyi bátorság, mint Kristófban, hogy a rendőrséghez forduljon panaszával. Az ítélettel elégedettek vagyunk, de érthetetlen, hogy miért vett igénybe öt évet a jogerős ítélet egy ilyen egyszerű megítélésű ügyben” – értékelte az eljárást Dombos Tamás, a Háttér Társaság jogsegélyszolgálatának munkatársa.

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2019-es kutatása szerint a magyar LMBTQI-válaszadók 11 százalékát érte fizikai bántalmazás és 53 százalékát személyes zaklatás LMBTQI-mivolta miatt a kutatást megelőző öt évben. A rendőrséghez azonban mindössze 5 százalékuk fordult. A homofób és transzfób erőszak elleni fellépést jelentősen akadályozza a júniusban elfogadott LMBTQI-ellenes törvény, mivel az alapján 18 éven aluliaknak tilos hozzáférést adni homoszexualitást vagy a transzneműséget bemutató tartalomhoz, így nem jutnak célba azok a tájékoztató anyagok sem, amelyek segítenék a fiatalokat az ehhez hasonló támadások megelőzésében és kezelésében.

 

hvg.hu

 

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux