A férfiszerelem is csak szerelem, semmi több
Egy New York-ban élő házaspár, Hugh Nini és Neal Treadwell közel háromezer régi fényképet gyűjtött össze, amelyeken szerelmes férfiak ölelik és csókolják egymást, bújnak a társukhoz vagy fogják egymás kezét. A két évtized alatt összeálló gyűjtemény egy részét Loving címmel albumba rendezték, cikkünkben az ősszel megjelent kötet képei közül válogattunk az albumot kiadó 5 Continents Editions jóvoltából.
„Elolvadok a gyengeségtől. Tested mellett megszédülök. Ha átölellek, karomból kiesik a csont” – írta a fülig szerelmes Faludy György a hatvanas években ahhoz az emberhez, aki két évvel korábban a balettkarrierjét félbeszakítva és New York-i életét maga mögött hagyva megjelent a kommunista Magyarországon, hogy személyesen is megismerje a Pokolbéli víg napjaim szerzőjét. Ahhoz az emberhez, aki (miközben neki sejtelme sem volt az ő létezéséről) miatta munkát vállalt és nyelvet tanult egy olyan országban, amihez a költőn kívül lényegében semmi sem kötötte. Miután a buzgó amerikai több országot is bejárt érte, végül Máltán találta meg az emigrációba kényszerült Faludyt, akivel a közel harminc évnyi korkülönbség ellenére évtizedeken át szerették egymást. Hogy ez az ember történetesen egy másik férfi volt (ezen a ponton már nevezzük is meg: Eric Johnson), az a történet szempontjából tulajdonképpen mindegy.
Hogy két azonos nemű ember vonzódhat egymáshoz, már a hatvanas években sem számított nóvumnak, a homo- és biszexualitás már évezredek óta velünk él, elég csak például az ókori görög vagy latin kultúrára, mondjuk a spártai katonákra vagy a leszboszi Szapphóra, gondolnunk. Rugózhatunk azon, hogy Kölcsey most akkor szerelmes volt-e Szemere Pálba vagy sem, a Himnusz jelentőségén ez kicsit sem változtat, a szerző megfejteni vélt/kívánt szexuális érdeklődése nem teszi sem többé, sem kevesebbé az életművet. William Shakespeare pedig úgy írta meg a világirodalom valószínűleg leghíresebb heteroszexuális szerelmi történetét (a Rómeó és Júliát), hogy a jelenlegi ismereteink birtokában a magánéletében feltehetőleg két kapura játszott. Abban az évben, amelyikben Faludy és Johnson végre egymásra talált (1966), Magyarországon már öt éve szerethették egymást s̶z̶a̶b̶a̶d̶o̶n̶ jogi következmények nélkül férfiak és férfiak, illetve nők és nők – igen, jól olvassák, itthon egészen 1961-ig kellett várni, hogy a Btk.-ból kikerüljön az azonos neműek közti, konszenzuális szexuális kapcsolat büntethetősége.
A szerelmet ugyanúgy éljük és tapasztaljuk meg mindannyian, akár hetero-, bi- vagy homoszexuálisak is vagyunk – vallja az az amerikai házaspár is, amelyik néhány hónappal ezelőtt jelentette meg Loving című fényképes kötetét, amelyben több mint háromszáz szerelmes felvételt gyűjtöttek össze az 1850-es és évektől az 1950-es évekig tartó időszakból. Hugh Nini és Neal Treadwell közel harminc éve alkotnak egy párt, egy dallasi bárban ismerték meg egymást 1992-ben, és nem hivatalosan még ugyanebben az évben egybekeltek, majd 14 évvel később hivatalosan is megesküdtek, miután Massachusetts az amerikai államok közül elsőként engedélyezte az azonos neműek házasságát. Jelenleg New Yorkban élnek, itt őrzik a birtokukba került felvételeket is.
Nini és Treadwell a gyűjtemény legelső darabját egy dallasi régiségboltban találta meg: az 1920 körül készült felvétel egy ház előtt készült, ahol egy férfi hátulról ölel át egy másikat, miközben szerelmesen egymásra néznek. „Úgy éreztük, ezek akár mi is lehetnénk, ezért megvettük, hazavittük, és 6-9 hónapig az íróasztalunkon tartottuk. Véletlenszerű találat volt, soha nem gondoltuk volna, hogy találunk még hasonlót” – mondta Treadwell a CNN decemberi cikkében. Az azóta eltelt két évtized alatt azonban ő és Nini több mint 2700 hasonló képet halmoztak fel az otthonukban, amelyeket különböző bolhapiacokon, ócskásoknál és aukciókon szereztek be. A gyűjtemény akkorára nőtt, hogy a legelső közösen vásárolt fénykép – bármennyire is fontos a párnak – a rossz állapota miatt végül bele sem került az albumba. Nini és Treadwell bőven tudott miből válogatni: a birtokukban lévő képek alig tizedét mutatták meg az elkészült kötetben.
A gyűjteményben szereplő fényképek többsége az Egyesült Államokból származik, de a párhoz kerültek fotók Kanadából, Ausztráliából, Japánból, az Egyesült Királyságból, Franciaországból, Németországból, Lettországból, Horvátországból, Szerbiából, Görögországból és Bulgáriából is. Fontos azonban emlékeztetni magunkat: a képeken szereplő fiúk és férfiak még olyan korban éltek, amikor nem állhattak csak úgy a nyilvánosság elé, titkolniuk kellett a kapcsolataikat, és legfeljebb álmodhattak arról, hogy valaha is összeházasodhassanak. Ahogy Nini fogalmazott: „Ezek a párok komoly kockázatot vállaltak, mert fontosak voltak egymásnak. Ezekkel a fényképekkel állítottak emléket az érzéseiknek, majd örökre rejtegetniük kellett ezeket.”
A Loving képei közül több is megjelent már többek között a CNN, a Washington Post, a Rolling Stone és a Huffington Post oldalain, ezúttal a Telex fotóválogatását tekinthetik meg.