Ugrás a tartalomra
x

Retrográd magömlés azaz a „száraz“ magömlés

A visszafelé történő magömlés vagy retrográd magömlés a ritkábban előforduló magömlési rendellenességek közé tartozik a férfiaknál. A normális magömlés teljes hiányát jelenti, ami az emberi akarattal nem befolyásolható. Az ondó erőteljes felszabadulása (ejakulátum) a herékből spontán folyamat. A nemi érintkezés befejeztével következik be orgazmus vagy elélvezés kíséretében. Először is fel kell fognunk, hogyan is működik valójában és meg kell értenünk a testünket.

Az ejakulátum ürítésének a rendellenessége

A retrográd magömlés az ondó kilövellésének a képtelensége. Ellentétben a magömlés teljes hiányával itt sor kerül magömlésre, de az nem jut ki a testből. A retrográd magömlés problémája a férfiak 2 %-át érinti és a férfi meddőség egyik oka.

Ha az orgazmus beteljesülése után a vizelete zavaros lesz az ondótól, akkor ettől a kórtól szenved. Biztosat viszont a vizeletvizsgálatot követően az orvos mond. A retrográd magömlés esetében a férfinak nem sikerül megtermékenyíteni a partnernőjét. Hogy a gyermek megfoganjon, a vizeletből laboratóriumi körülmények között leveszik az ondót az orgazmus után és ezt követően mesterségesen megtermékenyítik a petesejtet.

Hogyan működik a magömlés

A magömléshez és a teljes orgazmus-élményhez a hímvessző szexuális ingerlése vagy a prosztata ingerlése vezet. Néha alvás közben magától is megtörténik, ekkor az úgynevezett éjszakai magömlésről illetve a spontán orgazmusról van szó. Gyakorlatilag abban a pillanatban, amikor a férfit szexuális ingerek érik, az agy jeleket küld az idegeken keresztül a gerincvelőbe egyenesen a nemi szervek területére. Ezt követően az ondóvezeték és a medencefenék izmainak az együttes izom-összehúzódására kerül sor.

Ugyanis az orgazmusnál az izom-összehúzódások hullámai tolják ki az ondót a herékből származó váladékkal együtt. Az ondóhólyagokban és a prosztatában egyszerre az ondóhoz további folyadékok társulnak, amelyek védik az ondót – ez az ejakulátum. Ez a húgycsövön keresztül végighalad a férfi hímvesszőjének a hegyéig és az ejakulátum eltávozik a szervezetből.

A nemi vezetékek ugyanis egyenesen a húgycsőbe torkollnak a prosztata mellé, ami viszonylag közel található, a húgyhólyag alatt. A záróizom meggátolja az ejakulátum visszafolyását a húgyhólyagba. Az orgazmus során ez teljesen automatikusan záródik. A visszafelé történő magömlés esetén az ejakulátum a húgyhólyagba ürül. A rendellenességnek az oka az, hogy az a bizonyos záróizom, ami a húgyhólyag alsó részén helyezkedik el, nem működik úgy, ahogyan kell. Magömléskor nem záródik.

Ennek az eredménye az, hogy a férfinak az orgazmus során nincsen látható magömlése. Viszont a magömlés megtörténik. Az ondó ugyanis ahelyett, hogy a húgycsőn keresztül távozna, a húgyhólyagba ürül

A retrográd magömlés és a termékenység

Egy nagyon kellemetlen problémáról van szó. A visszafelé történő magömlés nemcsak a férfi szexuális életében kelt zavart főleg lelkileg, de a termékenységét is tönkreteheti. Itt nem szabad összekeverni a magömlés teljes hiányának és a száraz magömlésnek a fogalmát, amikor az ondó egyáltalán nem szabadul fel.

A retrográd magömlés problémája megjelenhet a nemi érintkezés, az önkielégítés és a normális szexuális izgalom során. Ami aztán orgazmussal fejeződik be. De az ondó húgycsőből való kilövellésére nem kerül sor. Ez az ismételten fellépő állapot képtelenné teszi a férfit a partnernője megtermékenyítésére. A vizeletből vett ondót a magömlés után fel lehet használni a mesterséges megtermékenyítéshez.

A visszafelé történő magömlés okai

A visszafelé történő magömlésnek egy vagy egyszerre több oka is lehet. A központi idegrendszer megbetegedése is okozhatja. A záróizom működése rendellenessé válik az agy megbetegedésének a következtében, ilyenek az agyvérzés, a velőshüvely-szétesés (szklerózis multiplex) és az agydaganatok. A záróizmok működésének a rendellenességét okozhatja baleset általi gerincvelő-sérülés.

A visszafelé történő magömlésnek a másik oka a közvetlenül a húgyhólyag és a prosztata közelében elhelyezkedő idegek roncsolódása lehet, amit leggyakrabban a cukorbetegség okoz, valamint a húgyhólyagon végzett sebészeti beavatkozások, a prosztata-megnagyobbodás és a prosztatarák operációja is okozhatják. 

A száraz orgazmus oka a rendellenes agyműködés is lehet

A központi idegrendszernek nem tesz jót a pszichiátriai gyógyszerek szedése. Főleg ami az antidepresszánsokat illeti. Az említett panaszok felléphetnek némely magas vérnyomásra és prosztata-megnagyobbodásra szedett gyógyszer használatakor.

Szóba jöhet még a húgycső összeszűkülése, aminek különféle okai lehetnek. A vizeletelfolyás rendellenességében, vizelési zavarokban és hát a visszafelé történő magömlésben nyilvánul meg. A húgycső összeszűkült része gátat képez az ondónak, és az így szó szerint rá van kényszerítve, hogy visszafelé folyjon a záróizmon keresztül a húgyhólyagba. De vannak férfiak, akik azt állítják, hogy annyira megedződtek, hogy a képesek a retrográd magömlésre, mint a fogamzásgátlás egyik módszerére, amit akkor használhatnak, amikor akarnak. Az ondó a vizelettel együtt kiürül a szervezetből

 A retrográd magömlés kezelése 

A látleletet az orvos a beteggel való beszélgetés és az urológiai vizsgálat alapján állítja fel, amikor a vizeletben nagy mennyiségű ondó mutatható ki. Viszont a visszafelé történő magömléses látlelet felállításával még nincs vége. Szükséges a további okokat is feltárni. A visszafelé történő magömlésben szenvedő beteg kezelése során megpróbálják eltávolítani a kiváltó okokat. De ez nem mindig lehetséges

Némely esetben a beteg kihagyhat olyan gyógyszereket, amik a rendellenességet kiválthatják. A záróizom tényleges kezelése valóban nagyon körülményes az idegek és az egész idegrendszer sérülése esetén. Időnként segíthet a depresszió elleni gyógyszeres kezelés vagy az olyan gyógyszerek szedése, amelyek serkentik a húgyhólyag záróizmának az összehúzódásait. Amennyiben nem sikerül a visszafelé történő magömlés kiváltó okát megszüntetni és az állandóan ismétlődik, akkor nagymértékben csökken az esélye annak, hogy az ondóval megtermékenyítse partnernőjét. Ebben az esetben szükséges a mesterséges megtermékenyítés.

A retrográd magömlés kezelése a kiváltó okra összpontosít. Sajnos sok esetben a retrográd magömlés oka nincs felfedve. Ugyanis nagyon kis mennyiségű ondó esetén is szóba jöhet a retrográd magömlés, amit részleges retrográd magömlésnek neveznek. A magömlés előidézhető vibrátoros ingerléssel, vagyis az elektromos magömléskezeléssel.

 

A gerincvelősérült betegek 90 %-nál előidézi a magömlést. Az ondó minősége sok esetben gyenge. Kevés benne a mozgékony ondó. Ez megmagyarázza a méhen belüli megtermékenyítés sikerének az alacsony százalékát az ilyen betegeknél. Gyakran szükségesek az olyan technikák, mint az IVF, amikor a petesejtet és az ondót egy lombikba helyezik és a megtermékenyülés spontán módon történik. Vagy az ICSI módszer, amikor egy speciális tűvel helyezik az ondót közvetlenül a petesejt sejtfolyadékába.

Mire figyeljünk oda?

Azok a férfiak, akik ilyen betegségben szenvednek, képesek a normális nemi érintkezésre. Tehát felizgulnak, merevedésük lesz, elérik a csúcspontot és azt követően rendes magömlésük van. Viszont ellentétben az összes többi férfival az ondójuk nem jut el a nő hüvelyébe, hanem visszakerül a húgyhólyagba. Semmilyen hatással nincsen a kötetlen szexuális életére. A retrográd magömlést gyakran okozza a húgyhólyag záró-nyak idegi ellátottságának a rendellenessége. És nem csak a cukorbetegségnél, hanem bármilyen idegrendszeri megbetegedés esetén. Nagyon fontos az a tény, hogy majdnem mindig retrográd magömlést okoz a prosztata műtétje. Ezt a betegnek minden esetben tudnia kellene és a műtét előtt megfelelően kell tájékoztatni őt ennek a kockázatáról. Sok férfi számára ez elfogadhatatlan és hallani sem akar a retrográd magömlésről. Ebből kifolyólag világos, hogy a műtétet gyakran teljesen elutasítják.

www.merevedes.com

Drupal 8 Appliance - Powered by TurnKey Linux